Son trimesterde COVİD-19 hastalığını geçiren gebelerde doğum sonrası maternal ve neonatal sonuçların karşılaştırılması
Comparison of postnatal maternal and neonatal outcomes between patients who had COVİD-19 diseare during their last trimester of pregnancy
  1. Tez No: 825966
  2. Yazar: EMRE ESERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Son trimesterde Covid-19 hastalığını geçiren gebeler ile hastalığı geçirmeyen gebelerin maternal (hemogram parametleri, ferritin ve karaciğer fonksiyon testleri ve koagulasyon parametresi ve yoğun bakım ihtiyacı ) ve perinatal sonuçlarını (apgar skoru, preterm doğum, doğum ağırlığı, yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı ) karşılaştırmak. Materyal ve Metod: Bu çalışmada 18-45 yaş arası tekiz gebeliği olan 28-41 gestasyonel haftada, gebeliğin son trimesterinde Covid-19 PCR testi pozitif olup kliniğimizde doğum yapan 50 hasta ( çalışma grubu ), Covid-19 PCR testi negatif olup kliniğimizde doğum yapan 50 hasta ise ( kontrol grubu )na dahil edilmiştir. Hastalar Covid-19 PCR sonuna göre iki gruba ayrıldı. İki grubun maternal ve neonatal sonuçları karşılaştırıldı. Maternal olarak hastenede yatış süresi, yatış endikasyonu, maternal yoğun bakım ihtiyacı varlığı, maternal mortalite varlığı karşılaştırıldı. Neonatal olarak; İki hasta grubunun yenidoğanlarının doğum haftaları, doğum şekilleri ve sezaryen endikasyonu, doğum kiloları, 1. ve 5. dk APGAR skorları, yenidoğan yoğun bakım ünitesi yatışı, ve fetal kayıp varsa verileri kaydedildi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların Covid-19 PCR pozitif hastaların yatış süresi, negatif hastalara göre anlamlı uzun izlendi. Covid-19 PCR pozitif hastaların, C/S oranı, obstetrik yoğun bakım ihtiyacı, 37 gestasyonel hafta altında doğum oranı, doğum ağırlığının
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim was to compare maternal laboratory findings (as complete bloool count, ferritin, liver function tests, and coagulation factors ) and perinatal outcomes consisting of needs of intensive care unit both maternal and neonatal, APGAR scores documented in first and fifth minutes after delivery, gestational age of delivery (term/preterm) and birth weight between patients who had Covid-19 positive test resalts during their last trimester of their pregnancy and who haven't been infected. Materials and Methods: In this study , 50 womwn patients who were aged between 18-45 with a singleton pregnancy of 28-41 weeks of gestational age with a positive Covid-19 PCR test in their last trimester and had a delivery in our clinic were added as a study group. And 50 women patient were collected as a control group who gave birth in our cilinic and never had a positive Covid-19 PCR test result. Maternal and neonatal outcomes were compared in this study including; maternal indicotions of hospitalization, duration of time lenght spent in hospital, need of intensive care unit and maternal mortality, neonatal outcomes of gestational age, methods of delivery and need for cesarean section, birth weights, APGAR scores including first and fifth minutes after delivery, neonatal intensive care unit needs and fetal mortality. Results: In this study, hospitalization duration was found langerin patients who had positive Covid-19 test results. Also when compared statistically patients who had positive test results had a higher need for C- section and intensive care unit after delivery, higher rates of delivery under 37 weeks of gestational age and birth weights under 2500 grams. In addition lower APGAR scores in 1 st anf 5 th minutes after delivery was found.