Improving prediction of chest infections using machine learning algorithms from X-ray images
  1. Tez No: 825968
  2. Yazar: KARAM SAMEER ABDULATEEF AL ZUBAIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, ilgili profesyonellerin akciğer röntgeni görüntülerini yorumlayarak yaygın akciğer hastalıklarını hızlı ve doğru bir şekilde tanımlamasına yardımcı olan derin öğrenme tabanlı bir bilgisayar uygulamasını sunmayı ve geliştirmeyi amaçlamaktadır. Evrişimli sinir ağı (CNN), görüntü işleme için çok verimli bir tekniktir. Önerilen çalışma AlexNet'i kullanmıştır ve bu mimarinin ince ayarı yapılmıştır ve CXR görüntülerinden öznitelikleri çıkarmak ve bu öznitelikleri enerji spektral yoğunluğunu ayrı ayrı kullanarak analiz etmek için kullanılmıştır. Açık kaynaklı göğüs röntgeni (CXR) görüntülerinden elde edilen dört veri seti, X-ışını görüntülerinin sırasıyla 15153, 6432, 9208 ve 312'si halka açıktır. DVM sınıflandırıcı kullanan önerdiğimiz sistemdeki deneysel sonuçlar, bu veri kümeleri için sırasıyla %95.6, %95.4, %97.2 ve %95.7'de doğruydu. Yöntem birkaç çalışma ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present and develop a deep learning-based computer application that helps related professionals quickly and accurately identify common lung diseases by interpreting chest X-ray images. Convolutional neural network (CNN) is a very efficient technique for image processing. The proposed work has used AlexNet, and this architecture was fine-tuned and used to extract features from CXR images and analyse these features using energy spectral density individually. The four datasets from open source chest X-ray (CXR) images are publicly available, 15153, 6432, 9208, and 312, respectively, of X-ray images. The experimental results in our proposed system using SVM classifier were accurate at 95.6%, 95.4%, 97.2%, and 95.7%, respectively, for these datasets. The method was compared with several studies.