The functions and implications of educational reform on socioeconomically disadvantaged students
Eğitim reformunun sosyoekonomik açıdan dezavantajlı öğrenciler üzerindeki işlevleri ve sonuçları
- Tez No: 825967
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Çalışmanın amacı, 4+4+4 eğitim reformunun sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrenciler üzerindeki sonuçlarını ortaya koymaktır. Çalışma karma yöntem araştırma deseni ile yürütülmüştür. Buna göre, okullar küme örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve ardından 44.290 öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Daha sonra, 48 katılımcı ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve çalışmaya dâhil edilmiştir. Verilerin toplanmasında e-okul sisteminde kayıtlı ham veriler ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır.Nicel araştırma bulguları, 4+4+4 eğitim reformunun ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere tüm eğitim kademelerinde akademik başarıyı olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Reform sonrasında öğrenci sayısı artmış olsa da, yıllara göre dağılım incelendiğinde, öğrenci sayısının, özellikle kız öğrenci sayısının, azaldığını görülmüştür. Ayrıca sonuçlar, reform sonrasında ilkokul, oortaokul ve lise kademelerinde hem birinci hem de ikinci dönem öğrenci devamsızlığının arttığını göstermiştir. Özellikle 40 günü aşan devamsızlıkların reform öncesine göre iki veya üç katına kadar çıktığı görülmüştür. Nitel araştırma sonuçları ise eğitim sistemindeki iç ve dış paydaşların reforma ilişkin algılarını ortaya koymuştur. Katılımcıların neredeyse tamamı reformun ani, ideolojik ve tepeden inme bir reform olduğunu belirtmiştir. Öğretmenlere ve okul müdürlerine göre 4+4+4 eğitim reformu hem öğrencileri hem de reformu okullarda hayata geçirecek olan öğretmen ve müdürleri olumsuz etkilemiştir. Ayrıca, reform özellikle 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerini etkilemiştir. Bu sınıflarda reformun olumsuz etkileri yoğun bir şekilde hissedilmiştir. Üstelik katılımcılar, eğitimde fırsat eşitsizliği nedeniyle sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin reformlardan çok daha fazla etkilendiğini vurgulamışlardır. Ayrıca çalışmanın sonuçları eğitimin artık sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin sınıf atlamalarına destek olan bir basamak görevi görmediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to find out the implications of the 4+4+4 education reform on socioeconomically disadvantaged students. The study was conducted with a mixed-methods research design. Accordingly, schools were selected by the cluster sampling method and 44.290 students were sample of the study. Next, 48 participants were selected through the criterion sampling method. Raw data registered in the e-school system and a semi-structured interview form were utilized in collecting the data. Descriptive analysis and content analysis were employed to analyze the data. Quantitative research findings revealed that the 4+4+4 reform has adversely affected academic achievement in all levels of schools. Although the number of the students increased after the reform, the distribution over years showed that the number of students, particularly female students, decreased. In addition, the results indicated that both first and second semester absenteeism, particularly those higher than 40 days, increased in all school levels after the reform. Qualitative research results highlighted the perceptions of the internal and external stakeholders about the reform in education system. Almost all participants asserted that the reform was sudden, ideological and top-down. According to the teachers and school principals, the 4+4+4 reform negatively affected both students and the practitioners of the reform. Besides, the reform particularly affected 1st, 5th, and 9th grade students. Furthermore, the participants emphasized that socioeconomically disadvantaged students were affected by the reforms much more due to inequality of opportunity in education. Moreover, education is no longer a stepping stone to class mobility for socioeconomically disadvantaged students.