Polikistik over hastalarında body-mass indeksinin antimullerian hormon (AMH) seviyesine etkisi ve metabolik parametreler ile olan ilişkisinin incelenmesi
The effect of body-mass index on anti-mullerian hormone (AMH) levels and its relationship with metabolic parameters in polycystic ovary patients
- Tez No: 825969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇ PKOS'ta AMH seviyesinin artmasına neden olan mekanizma hala net olarak anlaşılamamıştır. Çalışmalar, obezite, insülin direnci ve hiperandrojenizmin AMH seviyesinin artmasında önemli rol oynadığı sonucuna varmıştır. AMH ve yüksek BMİ arasındaki korelasyona ilişkin tartışmalar hala net bir sonuca vardırılamamıştır. Biz bu çalışmamızda PKOS'lu kadınlarda AMH düzeyleri ile metabolik fonksiyon arasındaki ilişkiyi ve hastalarda yaş ve vücut kitle indeksi (BMİ)'ne göre AMH'ın metabolik bozukluk için bir etkisinin olup olmayacağını araştırmayı amaçladık GEREÇ YÖNTEM Bu çalışmaya Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı 2022-2023 yılları arasında başvuran 18-40 yaş arası PCOS tanısı alan hastalar dahil edilmiştir ve toplamda 99 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Otoimmun hastalığı olan ,adneksiyel patolojisi olan, kronik hastalığı olan,enzim eksikliği olan,laktasyonda olan, ovulasyon indüksiyonu yapılan,hipotalamus-hipofiz-ovaryan aksı etkileyecek ilaç kullanımı olan,sigara kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. BULGULAR Araştırma dahilinde 99 PKOS hastası değerlendirildi. Tüm katılıcımcılar için yaş ortalaması 25,4 ± 5,8 yıldır. Normal kilolu(BMI 18-24 kg/m2 arasında) grubun yaş ortalaması 24,9 ± 5,9 yıl (Median:23; Min:17; Max:40); kilolu(BMI 25 kg/m2 ve üzerinde) grubun yaş ortalaması 26,1 ± 5,8 yıl (Median:26; Min:18; Max40) olup iki grup arasında AMH açısından Normal kilolu grupta ortalama 5,22 ± 2,2; kilolu grupta ortalama 6,1 ± 4,41 olup gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,237). HOMA-IR Normal kilolu grupta ortalama 2,55 ±2,52; kilolu grupta ortalama 3,4 ±2,2 olup gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0,004). Vücut kitle indeksi ile HOMA-IR orta düzeyde pozitif yönde korelasyon saptanmış olup bu korelasyon istatistiksel olarak anlamlıdır (r=0,372, p25 olmak üzere 2 grup olarak değerlendirdik. Hastaların, ek hastalık sahibi olmamasına özen gösterdik. AMH açısından normal kilolu grupla ,kilolu grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı . HOMA-IR Normal kilolu grupla,kilolu grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır . Vücut kitle indeksi ile HOMA-IR orta düzeyde pozitif yönde korelasyon saptanmış olup bu korelasyon istatistiksel olarak anlamlıdır .Normal kilolu ve kilolu grup için Meng testi sonuçları: AMH normal kilolu grupta total testesteron ile istatistiksel olarak anlamlı korelasyon göstermezken , kilolu grupta orta düzeyde pozitif korelasyon gösteriyordu Korelasyonlar arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır. ANAHTAR KELİME: ANTIMULLERİAN HORMON , VUCUT KİTLE İNDEKSİ, POLİKİSTİK OVER SENDROMU
Özet (Çeviri)
Aim The mechanism leading to increased AMH levels in PCOS is still not clearly understood. Studies have concluded that obesity, insulin resistance and hyperandrogenism play an important role in increasing AMH levels. The controversy regarding the correlation between AMH and high BMI is still inconclusive. In this study, we aimed to investigate the relationship between AMH levels and metabolic function in women with PCOS and whether AMH may have an effect on metabolic disorder according to age and body mass index (BMI). MATERIALS AND METHODS: This study included patients between the ages of 18-40 years who were admitted to the Department of Obstetrics and Gynecology of the Ministry of Health University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 2022 and 2023 and a total of 99 patients with PCOS were retrospectively analyzed. Patients with autoimmune disease, adnexal pathology, chronic disease, enzyme deficiency, lactation, ovulation induction, drug use affecting the hypothalamic-pituitary-ovarian axis, and smoking were excluded. RESULTS Within the study, 99 PCOS patients were evaluated. The mean age for all participants was 25.4 ± 5.8 years. The mean age of the normal weight group (BMI between 18-24 kg/m2) was 24.9 ± 5.9 years (Median: 23; Min: 17; Max: 40) and the mean age of the overweight group (BMI 25 kg/m2 and above) was 26.1 ± 5.8 years (Median: 26; Min: 18; Max: 40). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of AMH with a mean of 5.22 ± 2.2 in the normal weight group and 6.1 ± 4.41 in the overweight group (p=0.237). The mean HOMA-IR was 2.55 ± 2.52 in the normal weight group and 3.4 ± 2.2 in the overweight group and the difference between the groups was statistically significant (p=0.004). There was a moderate positive correlation between body mass index and HOMA-IR and this correlation was statistically significant (r=0.372, p25. We paid attention to the patients not having any comorbidities. There was no statistically significant difference between the normal weight group and the overweight group in terms of AMH. HOMA-IR The difference between the normal weight group and the overweight group was statistically significant. There was a moderate positive correlation between body mass index and HOMA-IR and this correlation was statistically significant.Meng test results for normal weight and overweight group: AMH showed no statistically significant correlation with total testosterone in the normal weight group and a moderate positive correlation in the overweight group.This difference between the correlations is statistically significant. KEY WORDS: ANTIMULLERİAN HORMON, BODY MASS INDEX, POLYCYSTİC OVARİAN SYNDROME