Güreş federasyonunda görevli hakemlerin algıladıkları örgütsel adalet örgütsel destek örgüt kültürü ve psikolojik sermaye arasındaki ilişki
The relationship between perceived organizational justice organizational support organizational culture and psychological capital of referees who are staff in wrestling federation
  1. Tez No: 825986
  2. Yazar: TARIK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN FARUK ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma güreş federasyonunda görevli hakemlerin algıladıkları örgütsel adalet, örgütsel destek, örgüt kültürü ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkinin Yapısal Eşitlik Modeli ile incelenmesi amacıyla ele alınmıştır. Araştırma, nicel veri analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu Örgüt Kültürü Değerlendirme Ölçeği'nin güreş hakemleri özelinde Türk kültürüne uyarlanabilmesi için araştırmaya gönüllü katılan 2020-2021 sezonunda aktif olarak görev yapan 132 ve araştırmanın amacı doğrultusunda ise 204 güreş hakemi oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak anket tekniği ile veriler toplanmış, toplanan veriler ise SPSS ve LISREL programları ile analiz edilmiştir. Araştırmanın değişkenlerini ölçmek amacı ile; Niehoff ve Moorman (1993) tarafından geliştirilen Gürbüz ve Mert (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanması yapılan Örgütsel Adalet Ölçeği, Eisenberger ve ark (1986) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Akkoç ve ark (2012) tarafından yapılan Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği, Luthans ve ark (2007a) tarafından geliştirilip Çetin ve Basım (2012) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Psikolojik Sermaye Ölçeği ve son olarak Cameron ve Quinn (2006) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türk kültürüne uyarlanan Örgüt Kültürü Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma ölçüm modelini doğrulamak amacıyla yapılan Doğrulayıcı Faktör Analizi sonucunda standardize edilmiş katsayılar Örgütsel Destek 0.65 ile 0.85, Örgütsel Adalet için 0.71 ile 0.92, Örgüt Kültürü için 0.79 ile 0.92 ve Psikolojik Sermaye için0.51ile 0.95 arasında olduğu tespit edilmiştir. Ölçüm modeli doğrulandıktan sonra yapılsal modelin doğrulanması aşamasına geçilmiştir. Yapısal modele ait X2/Sd derecesinin 2.35 (197.51/84) olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda yapısal modele ilişkin uyum iyiliği değerleri incelendiğinde ise RFI 0.94, IFI 0.97, CFI 0.97, NNFI 0.96, NFI 0.95 olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler; kişisel bilgiler ve tanımlayıcı istatistiklerin analizi, ölçüm modeli ve yapısal modelin test için yapısal eşitlik modeli (YEM) uygulanmıştır. Yapısal eşitlik modellemesi ile test edilen teorik yapı sonucunda, yapısal eşitlik modelinde mükemmel seviyede uyum değerlerine ulaşılmış; güreş hakemlerinin örgütsel adaletin psikolojik sermaye üzerinde herhangi bir etkisi belirlenmezken, örgütsel adaletin örgüt kültürü ve örgütsel destek üzerinde, örgüt kültürünün örgütsel destek ve psikolojik sermaye üzerinde ve son olarak örgütsel desteğin psikolojik sermaye üzerinde doğrudan pozitif etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between organizational justice, organizational support, organizational culture and psychological capital perceived by the referees in charge of the wrestling federation with the Structural Equation Model. The research was carried out using quantitative data analysis method. The sample group of the study consists of 132 wrestling referees actively working in the 2020-2021 season who volunteered to participate in the research in order to adapt the Organizational Culture Assessment Scale to Turkish culture specific to wrestling referees and 204 wrestling referees in line with the purpose of the research. The data were collected with the survey technique using the convenience sampling method, and the collected data were analyzed with SPSS and LISREL programs. In order to measure the variables of the research; Organizational Justice Scale developed by Niehoff and Moorman (1993) and adapted into Turkish by Gürbüz and Mert (2009), Perceived Organizational Support Scale developed by Eisenberger et al. (1986) and adapted into Turkish by Akkoç et al. (2012), Psychological Capital Scale developed by Luthans et al. (2007a) and adapted into Turkish by Çetin and Basım (2012) and finally Organizational Culture Rating Scale developed by Cameron and Quinn (2006) and adapted into Turkish culture by the researcher. As a result of the Confirmatory Factor Analysis conducted to confirm the measurement model of the research, the standardized coefficients were found to be between 0.65 and 0.85 for Organizational Support, 0.71 and 0.92 for Organizational Justice, 0.79 and 0.92 for Organizational Culture and 0.51 and 0.95 for Psychological Capital. After the measurement model was verified, the verification of the structural model was started. The X2/Sd of the structural model was found to be 2.35 (197.51/84). At the same time, when the goodness of fit values for the structural model were analyzed, RFI 0.94, IFI 0.97, CFI 0.97, NNFI 0.96, NFI 0.95 were found. The data obtained; personal information and descriptive statistics analysis, measurement model and structural equation modeling (SEM) were applied to test the structural model. As a result of the theoretical structure tested with structural equation modeling, excellent fit values were reached in the structural equation model; while no effect of organizational justice on psychological capital of wrestling referees was determined, it was determined that organizational justice has a direct positive effect on organizational culture and organizational support, organizational culture has a direct positive effect on organizational support and psychological capital and finally organizational support has a direct positive effect on psychological capital.