Adana ili Seyha ilçesi ortaokul öğretmenlerinin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına bakışı
Adana province Seyhan district secondary school teachers looks on occupational health and safety practices
- Tez No: 825990
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Güvenli ve sağlıklı bir okul ortamı oluşturmak için okullarda ortaya çıkan tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerden doğabilecek risklerin analiz edilmesi, bu tehlikelere karşı önlem alınması ve oluşabilecek risklere yönelik acil durum planlarının hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca farklı nedenlerle insan sağlığını tehdit eden durumların önlenmesi için sistematik ve bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ve bilgi düzeyleri esastır. Adana'da toplam 15 ilçe bulunmakta olup, Seyhan ilçesi 795.012 nüfusu ile Adana ilinin en yoğun nüfuslu ilçesidir. Merkez ilçeler, Adana ilinin toplam nüfusunun yaklaşık %80'ini oluşturmaktadır. Seyhan ilçesi de merkez ilçelerin yaklaşık %45'ini oluşturmaktadır. Bu nedenle bu çalışma Adana ili Seyhan ilçesindeki ortaokullarda gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı, Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan eğitim kurumları ve bu eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin İSG bilgi düzeylerinin yürürlükteki İSG kanunu hüküm ve yükümlülüklerine göre değerlendirilmesidir. Bu çalışmada Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan 12 ortaokuldaki durumun iş sağlığı ve güvenliği açısından uygunluğu ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi düzeyleri incelenmiştir. 201 öğretmenin anket çalışmasından elde edilen veriler, uygun istatistiksel yöntemler ve çizelgeler kullanılarak analiz edilmiştir. Anket sonuçlarına göre öğretmenlerin çoğunun iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili herhangi bir araştırma yapmadığı, herhangi bir tatbikata katılmadığı, ilk yardım ve yangın söndürücü kullanımında yetersiz olduğu, öğrencileri hakkında hayati bilgilerinin olmadığı, acil durum planlarının olmadığı görülmüştür ve risk değerlendirmesi, eğitim kurumlarında verilen İSG eğitimleri, hastalık veya iş kazası ile karşı karşıya kaldıklarında yasal haklarının bilincinde eksiklikler olduğu ve okullarında iş sağlığı ve güvenliği uyarı levhaları gibi materyallerin bulunmaması gibi eksikliklerden dolayı kaza ve dolayısıyla yaralanmalar olabileceğini düşündükleri belirlenmiştir. Ayrıca okulların çoğunda İSG kültürünü yaygınlaştırmak için yarışma, panel gibi programların düzenlenmediği, ramak kala kutusu, gaz dedektörü, paratoner, merdiven ara boşluğunda emniyet ağı, pencerelerde parmaklık, prizlerde kapak ve çocuk koruma kilidi bulunmadığı anlaşılmıştır. Bu çalışmanın okul yöneticileri ve öğretmenlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık yaratmaya hizmet edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to create a safe and healthy school environment, it is necessary to identify the dangers that arise in schools, analyze the risks that may arise from these dangers, take precautions against these dangers, and prepare emergency plans for the risks that may occur. In addition, occupational health and safety practices and knowledge levels are essential, according to the results of systematic and scientific studies, to prevent situations that threaten human health for different reasons. There are a total of 15 districts in Adana, and Seyhan District is the most densely populated district of Adana province with a population of 795,012. Central districts constitute approximately 80% of the total population of Adana Province. Seyhan District also constitutes approximately 45% of the central districts. For this reason, this study was carried out in secondary schools in Adana Province's Seyhan District. According to the results of the survey, most of the teachers did not do any research on occupational health and safety, did not participate in any exercises, were insufficient in first aid and fire extinguisher use, had a lack of vital information about their students, emergency plans, and risk assessments, professional It has been determined that there are deficiencies in their awareness of their legal rights when faced with an illness or work accident, in the OHS training given in educational institutions, and that they think that accidents and therefore injuries may occur due to the lack of materials such as occupational health and safety warnings and warning signs in their schools. In addition, it has been observed that programs such as competitions and panels are not organized in most of the schools to spread the OHS culture; there is no near-miss box, gas detector, lightning rod, safety net in the stairwell, railings on the windows, cover, or child protection locks on the sockets. It is planned that this study will serve to raise awareness about occupational health and safety among school administrators and teachers.