Siber güvenliğe realist bir bakış
A realistic look at cybersecurity
- Tez No: 826021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AYTAÇ AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
21. yy'da küreselleşmenin bir sonucu olan siber uzay gün geçtikçe hayatımızdaki etkisini arttırmaktadır. Siber uzayın uluslararası ilişkileri derinden etkilediği bir çağda geleneksel realist teorinin siber uluslararası ilişkileri açıklayıp açıklamadığı tartışılmaktadır. Devlet merkezli realist teorinin siber alanı açıklamada birtakım eksiklikleri vardır. Siber alanın doğası ile sıkı bir uyum sağlayan realist teori ilkeleri güç, güvenlik ve Hobbesçu anarşi gibi yüksek politika alanlarında güçlü bir etkileşim sağladığı tespit edilmiştir. Buna karşın realist teorinin devlet merkezli eleştirel yaklaşımları siber alanda da geçerliliğini korumaktadır. Realizm siber alanı daha iyi okuyabilmesi için geleneklsel anlayışın ötesine geçen bir yaklaşım geliştirmek durumundadır. Çalışmada dünya genelinde yaşanan siber saldırıların sonuçları analiz edildiğinde realist teori siber uzayı açıklama noktasında eksik kalan yönlerine karşın büyük oranda başarı sağlamaktadır. Bunun temelinde ise realist teorinin hâkim algısı anarşi ilkesinin siber uzayın doğasında bulunan algı düzeyi olduğu söylenebilir. Soğuk Savaş dönemi güç ilişkisi ve nükleer silah algısı gelecekte yerini siber silah konseptine bırakacağı öngörülmektedir. Bu sebeple güç algısı kavramını açıklamada yine realist teori sistemdeki hakimiyetini sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, cyberspace, which is a result of globalization, is increasing its impact on our lives day by day. In an era when cyberspace deeply affects international relations, it is debated whether the traditional realist theory can explain cyber international relations. State-centered realist theory has some shortcomings in explaining cyberspace. The principles of realist theory, which are closely aligned with the nature of cyberspace, have been found to interact strongly in high policy areas such as power, security and Hobbesian anarchy. However, the state-centered critical approaches of realist theory remain valid in cyberspace. Realism needs to develop an approach that goes beyond the traditional understanding in order to better read cyberspace. When the results of cyber-attacks around the world are analyzed in the study, realist theory succeeds to a great extent despite its shortcomings in explaining cyberspace. On the basis of this, it can be said that the principle of anarchy, the dominant perception of realist theory, is the level of perception inherent in cyberspace. It is predicted that the Cold War-era perception of power relations and nuclear weapons will be replaced by the concept of cyber weapons in the future. For this reason, it is thought that the realist theory will again ensure its dominance in the system in explaining the concept of power perception.