Hastane kaynaklı klebsiella suçlarında genişlemiş spektrumlu Beta-laktamaz araştırılması
Investigation of extended spectrum beta-lactamase in hospital-acquired klebsiella chain.
- Tez No: 826055
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT AKSARAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Beta - laktam antibiyotikler , bakterisid etkileri ve düşük toksisiteleri nedeni ile çok yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bu yüzden , beta - laktam antibiyotiklere karşı tüm dünyada her geçen gün artış gösteren direnç gözlenmektedir. Bakteriler bu grup antibiyotiklere en sık beta - laktamaz enzimleri üreterek direnç geliştirirler. Bu enzimler hem kromozomal hem de plasmid kaynaklı olabilir ve bu sayede kolaylıkla yayılabilirler. Beta - laktamazlar penisilinler sefalosporinler ve benzeri beta - laktam antibiyotikleri hidrolize eden enzimlerdir. Klebsiella' lar , hastane kökenli infeksiyonlarda en sık izole edilen etkenler arasında yer almaktadır. Bu bakterilerde , çeşitli antibiyotiklere karşı direnç giderek yaygınlaşmakta tedavi seçiminde ve etkinliğinde sorun yaratmaktadır. Klebsiella ' larda özellikle p - laktamaz direncinin oluşması plazmid kontrolündeki genişlemiş spektrumlu p - laktamaz (GSBL) üretilmesine bağlıdır. Bu direnç ; ilk kez 1983 yılında Almanya' da , hastane infeksiyonundan izole edilen Klebsiella pneumoniae' de gözlenmiştir. Bu enzimin plazmid kontrolünde olduğu gösterilmiştir. Bundan sonra dünyanın çok çeşitli bölgelerinden ve Türkiye' den GSBL üreten Klebsiella suşlanna bağlı nozokomiyal salgınlar bildirilmiştir. GSBL üreten suşlar için yapılan rutin disk difüzyon antibiyotik duyarlılık deneylerinde p laktam antibiyotiklere direnç veya orta duyarlılık saptanamayabilir ve bu suşlar yanlış olarak duyarlı olarak bildirilebilir. Oysa GSBL' lerin doğru olarak saptanabilmesi ve buna göre antibiyotik kullanım politikasının belirlenmesi hem epidemiyolojik hem de klinik açıdan çok önemlidir . Önlem alınmadığı taktirde GSBL genlerinin daha etkin plasmidlere geçebildiği ve bir kaç yıl içinde aynı GSBL ile ilgili direnç patemlerinin tamamen değişebileceği gösterilmiştir. Bu nedenle klinik laboratuarlarda GSBL üreten suşlarm saptanması için rutin disk difüzyon testi yapılırken kullanılabilecek yöntemler geliştirilmiştir Ama ne yazık ki bu testlerde başarı %100 olamayabilmektedir . Bu çalışmanın amacı ; klinik laboratuarlarda uygulanması daha kolay olan çift disk sinerji yöntemi ile GSBL üreten suşlarm belirlenmesi 3 yıl içinde hastanemizdeki GSBL üreten suşlardaki artışın gösterilmesi ve bu suşların neden olduğu infeksiyonların tedavisinde kullanılabilecek uygun alternatif antibiyotiklerin belirlenmesidir .
Özet (Çeviri)
Extended-spectrum β-lactamase (ESBL) producing Enterobacteriaceae are an important reason for β-lactam antibiotics treatment failure [1]. Asymptomatic carriage often precede infections due to ESBL-producing Enterobacteriaceae (ESBL-E) [2]. Potential routes of transmission of ESBL-E to humans are the human-to-human transmission, food chain, direct contact with animals or indirectly via the environment [3]. ESBL-E are emerging worldwide and have been rated by the WHO as high priority pathogens among resistant bacteria [4]. Enterobacteriaceae group bacteria that exhibit resistance to beta-lactams, broad-spectrum beta-lactams, and third-generation cephalosporins are named as ESBL-E. ESBL-E such as TEM-1, TEM-2, SHV-1, and OXA-10 has been predominantly associated with nosocomial outbreaks because of the resistance caused by point mutations and transferred by plasmid. The CTX-M-15 type ESBL-E is the most commonly identified and common in many countries in Europe, Asia, Africa and the United States [5-7]. TEM and SHV-type ESBLs are most often found in Escherichia coli and Klebsiella pneumoniaeTEM -lactamases have been found mainly in clinical isolates of E. coli [8, 9]. The majority of SHV-type ESBLs are found in strains of K. pneumoniae. The SHV-1 β-lactamase is most commonly found in K. pneumoniae and is responsible for up to 20% of the plasmid-mediated ampicillin resistance in this species [10, 11].