Development of a marker-based displacement tracking technique for tensile testing of geosynthetics using computer vision
Bilgisayar görüsü kullanarak geosentetiklerin çekme testi için işaretçi tabanlı deplasman takip yönteminin geliştirilmesi
  1. Tez No: 826056
  2. Yazar: MEHMET TÜRKEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR PEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Geosentetikler, zemin özelliklerini çeşitli yönlerden iyileştirmek amacı ile kullanılan ürünlerdir. Geosentetikler sahada kullanılmadan önce, yeterli çekme mukavemeti ve çekme altında gerinim kapasitelerine sahip oldukları test edilmelidir. Bu amaçla, çekme testinin bir parçası olarak, deformasyonları doğru bir şekilde ölçmek için genellikle test sırasında uygulanması zaman alabilen çeşitli ekstansometre türleri kullanılır. Doğruluktan ödün vermeden, bu süreci kolaylaştırmak ve hızlandırmak için ekstansometrelerin yerini alacak yeni teknolojilerin kullanılmasına ihtiyaç vardır. Bilgisayar görüsü bazlı çalışan teknikler, numuneler üzerine çizilen işaretçilerin takip edilmesi yolu ile numune üzerindeki uzamaların görsel olarak ölçülmesini sağlar. Bu tez kapsamında, OpenCV görüntü işleme kütüphanesi kullanılarak Python dilinde geliştirilen“İşaretçi Bazlı Deplasman İzleme (MBDT)”olarak adlandırılan temassız bir gerinim ölçüm tekniği sunulmaktadır. Yöntem, numune üzerine çizilen işaretçilerin görüntü işleme teknikleri kullanılarak algılanması ve bir test esnasında uzamaların sürekli olarak izlenmesine dayanmaktadır. Önerilen yöntemin doğruluğu, farklı Üniversal Test Makineleri (UTM) ve geleneksel video kameralar ile test edilen geomembran, geotekstil ve geosentetik kil örtü numuneleri üzerinde UTM hareketi ve Dijital Görüntü Korelasyonu yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Geniş açılı lense sahip bir kameranın laboratuvarda kullanımının fizibilitesi de çalışma kapsamında araştırılmıştır. Gerçekleştirilen 36 deneyde elde edilen sonuçlar, MBDT'nin başarısını kanıtlayarak diğer geosentetik türlerinde uygulanmasının yolunu açmıştır.
Özet (Çeviri)
Geosynthetics are the manufactured products generally used within soils to improve their weak characteristics. Before using geosynthetics in the field, their tensile strength and deformation characteristics (i.e., strain capacity) should be tested in laboratory conditions. For this purpose, as part of tensile testing, various types of extensometers are used to measure the deformations accurately, which are generally expensive and take time to implement during testing. Therefore, there is a need to use new technologies, such as imaging, to replace extensometers to ease and accelerate testing without losing accuracy. In this sense, computer vision facilitates the quantification of strains based on markers drawn on specimens. This study presents a non-contact strain measurement technique called“Marker-Based Displacement Tracking (MBDT)”developed using Python programming, incorporating OpenCV, an open-source vision-based code platform. Markers designating a gauge length are drawn on specimens and identified using image segmentation techniques. The accuracy of MBDT is validated by comparing the strains calculated by Crosshead Displacement and Digital Image Correlation techniques on geomembrane, geotextile, and geosynthetic clay liner samples, tested by different Universal Testing Machines and conventional video cameras. The feasibility of using a camera with an ultra-wide-angle (fisheye) lens as the capturing device is also assessed. The results obtained with 36 experiments proved the success of MBDT, implying its application to various other types of geosynthetics.