Televizyon dizilerinde kurgusal mekân: dönem dizisi seksenler'de kurgusal mekân tasarımının analizi
Television series in the fictional space: The fictional space eighty period series analysis of design
- Tez No: 446636
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tezin konusu, televizyon dizilerinde sanat yönetmeninin sorumluğunda olan, kurgusal mekân tasarım ve yapım sürecinin aşamaları anlatılarak; dönem dizisi Seksenler' de kurgusal mekân tasarımının analiz edilmesidir. 1980' lerde yaşanan siyasi sürecin mekân ve mobilya üzerindeki etkileri de ele alınarak, Seksenler dizisinin kurgusal mekânlarında gerçeklik algısı sorgulanmaktadır. Bu süreç incelenirken faydalanılan kaynaklar hem Türkçe hem de yabancı olmakla birlikte alan araştırması (anket çalışması) izleyici üzerinden yapılmıştır. Sorgulanan konu; kaynak araştırmasının yanı sıra Seksenler dizisinin kurgusal mekân tasarım ve yapımında sorumlu Dilek Pınarcı Başak ile yapılan röportaj ile zenginleştirilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda dönem dizisi Seksenler' de kurgusal mekân tasarımının, gerçeklik algısını ve dönemin izlerini doğru yansıtıp yansıtmadığı sorgulanmaktadır. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın amacı, kapsamı ve çalışmada izlenen yöntem ifade edilmiştir. İkinci bölümde, kurgusal mekân tasarımı ile ilişkili genel tanım ve kavramlar açıklanmış, televizyon dizilerinde sanat yönetimi ve kurgusal mekân tasarım ve yapım süreci sırasıyla anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, 1980' ler siyasi süreç ve mobilya mekân tasarımı anlatılmıştır. Dördüncü bölümde,“Seksenler dizisinin yapımcısı Birol Güven ve Seksenler dizisi kurgusal mekân tasarımı”başlığı altında ilk olarak Seksenler dizisinin yapımcısı Birol Güven'in biyografisi, 1980' li yılları, devamında Seksenler dizisi, Seksenler dizi dekoru anlatılmıştır. Seksenler kurgusal mekân tasarımı konut dekoru ve mahalle dekoru olarak iki alt başlıkta analiz edilmiştir. Beşinci bölümde, Seksenler dizisini izleyen 50 kişilik bir grup ile yapılan anket çalışmasından elde edilen veriler irdelenmiş ve bulgular değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis, it is the responsibility of the art director in the television series fictional space, the desing and construction of explaining the steps of the process; the analysis of fictional space design sumester sequence in the eighties. By considering their impact on the space and furniture of the political processin the 1980. Eighty in the place of a series of fictional perception of reality is questioned. Both Turkısh and foreign resources utilized while examining this process, although field research on the audience. The queried topic research as well as eighties Dilek Pınarcı Başak responsible fort the desing of the eighties era questioned whater the perception of reality and correctly reflect the traces of the period. In the first part of the thesis, the purpose of the study, scope and method of this study stated. The second part explains the concept and design definition of fictional and fictional television shows in the art of space management design and construction process,respectively are deseribed. The third chopter, the 1980's and describes the political proces in the design of the furniture in the space. The four chapter "the eighties, the eighties and producer birol güven under the title of the series is the first of the series in the eighties, the producer birol güven biogrophy the seqwel to the eighties the eighties in the fictional decor of the space and the scenery of the neighbour housing desing in the fictional two subsections were analysed The fifth section follows with a group of 50 people wasin the eighties of the sequence was evaluated survey data that have been analysed and the findings from the study.