Mikro ve makro etkileyici kişi güvenilirliğinin tüketici katılımı üzerindeki etkisi
Impact of micro and macro influencer credibility on consumer involvement
- Tez No: 826073
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son zamanlarda etkileyici kişiler ile pazarlamaya ilgi ve önem artmaktadır. Etkileyici kişiler takipçileri tarafından güvenilir olarak algılandıklarında tüketicilerin kişisel ilgisi artmaktadır. Etkileyici kişi ile güvene dayalı bir bağ kuran tüketici, etkileyici kişinin tavsiyelerine katılım sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı mikro ve makro etkileyici kişi güvenilirliğinin tüketici katılımı üzerindeki etkisini araştırmaktır. 354 katılımcıdan oluşan bir örneklemden online anket yoluyla veriler toplanmıştır. Hipotezleri test etmek için tanımlayıcı istatistiksel analiz, çoklu yanıt analizi, doğrulayıcı faktör analizi (DFA), basit regresyon, T testi ve tek yönlü Anova analizleri yapılmıştır. Sonuçlar mikro ve makro etkileyici kişi güvenilirliğinin tüketici katılımını olumlu etkilediğini göstermektedir. Ayrıca her iki etkileyici kişi güvenilirliğinin bilişsel, duygusal ve davranışsal katılım üzerindeki etkisinde duygusal katılım nispeten daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır. Bunlara ek olarak mikro etkileyici kişi güvenilirliğinin duygusal katılım üzerindeki etkisi makro etkileyici güvenilirliğinin duygusal katılım üzerindeki etkisine kıyasla nispeten yüksektir.
Özet (Çeviri)
Recently, interest and importance in marketing through influencers has been increasing. Consumers personal interest increases when influencers are perceived as credible by their followers. A consumer, who establishes a trust-based bond with the influencer, can involve to the recommendations of the influencer. The aim of this study is to investigate the effect of micro and macro influencer credibility on consumer involvement. Data were collected through an online questionnaire from a sample of 354 participants. Descriptive statistical analysis, multiple response analysis, confirmatory factor analysis (CFA), simple regression analysis t test analysis and one-way Anova analysis were performed. The result shows that both micro and macro influencer credibility positively affect consumer involvement. In addition, it is revealed that for both influencers, affective involvement is relatively higher than the effect of influencer credibility on cognitive and behavioral involvement. Furthermore, the effect of micro influencer credibility on affective involvement is relatively higher than effect of macro influencer credibility on affective involvement.