Acil servise iş kazası ile başvuran hastaların demografik verileri ve sonlanımları
Demographic data and outcomes of patients admitted to the emergency department with a work accident
- Tez No: 826072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN BİLGİN, DOÇ. DR. MUSTAFA AGAH TEKİNDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: İş kazaları kaçınılmaz olarak meydana gelen, mortalite ve morbiditeye neden olan durumlardır. Bu çalışma, iş kazaları sonucu acil servislere başvuran hastaların demografik verilerini ve sonlanımlarını ayrıntılı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. İş kazaları, işyerlerinde meydana gelen beklenmedik olaylar sonucu oluşan yaralanmalar veya sağlık sorunları olarak tanımlanır ve bu tür kazalar dünya genelinde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilir. Materyal ve Metot: bu çalışma retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak planlanmıştır. Acil servise iş kazası ile başvuran ve sisteme bildirimi yapılan hastalar taranmış bilgileri veri kayıt formuna not edilerek istatistiksel analiz amaçlı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza toplam 1107 hasta dahil edilmiş olup yaş ortalaması 34,58±10,58 olarak hesaplanmıştır. Hastaların 823 (74,2) tanesi erkek, 285 (25,7) tanesi kadındır. Tüm hastaların %53'ü mesai saati içinde başvurmuştur. En sık baş-boyun ve üst ekstremite yaralanması olduğu görülmüştür. Hastaların 1059 (95,5)'u acil servisten bakım sonrası taburcu olmuştur. Sonuç: iş kazaları acil servise önemli bir başvuru sebebidir. Mortalite ve morbiditenin azaltılması için iş güvenliği önlemleri gereklidir. Çalışmamız sonucunda özellikle yaz döneminde ve ağustos ayında güvenlik önlemlerinin arttırılması gerektiği ve saat11.00-14.00 arasında kişisel olarak dikkatli olunması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Occupational accidents inevitably occur and cause mortality and morbidity. This study aims to examine in detail the demographic data and outcomes of patients admitted to emergency departments as a result of occupational accidents. Occupational accidents are defined as injuries or health problems that occur as a result of unexpected events in the workplace and such accidents are recognized as a major public health problem worldwide. Material and Method: This study was planned as a retrospective observational study. Patients admitted to the emergency department with occupational accidents and reported to the system were screened and their information was noted on the data recording form and used for statistical analysis. Results: A total of 1107 patients were included in our study with a mean age of 34.58±10.58 years. Of the patients, 823 (74.2) were male and 285 (25.7) were female. 53% of all patients presented during working hours. The most common injuries were head-neck and upper extremity injuries. 1059 (95.5) of the patients were discharged from the emergency department after care. Conclusion: Occupational accidents are an important cause of admission to the emergency department. Occupational safety measures are necessary to reduce mortality and morbidity. As a result of our study, it was concluded that safety precautions should be increased especially in summer and August and personal attention should be paid between 11.00-14.00 hours.