Edebi ürünlerle desteklenmiş değer öğretiminin 2. sınıf öğrencilerinin kök değerleri kazanmaları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of values education supported by literature products on the acquisition of root values of second grade students
- Tez No: 826105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER YARAR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu araştırmada, edebi ürünlerle desteklenmiş değer öğretiminin ilkokul ikinci sınıf öğrencilerinin kök değerleri kazanmalarına ait bulguları incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel ve nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Artvin- Borçka ilçesinde bulunan bir ilkokulun 2. Sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Değerleri Günlük Hayatlarında Kullanma Durumlarına Yönelik Anket, Kelime İlişkilendirme Testi, Türkçe ve serbest etkinlik derslerinde yapılan çalışmaları değerlendirmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan formlar kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkçe ve serbest etkinlik derslerinde uygulanmak için araştırmacı tarafından hazırlanan ders planları ile yapılan edebi ürünler ile desteklenmiş değer eğitimi çalışmalarının ikinci sınıf öğrencilerinin kök değerleri kazanmalarını olumlu etkilediği görülmüştür. Yapılan çalışmaların öğrencilerin kök değer tanımlarını zenginleştirdiği ve kök değerleri günlük hayatta kullanma durumlarının sıkılığını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the findings of value teaching supported by literary products on the acquisition of root values of primary school second grade students. Mixed method, in which quantitative and qualitative data are used together, was used in the research. The study group of the research consists of 2nd grade students of a primary school in Artvin- Borcka district in the 2022-2023 academic year. As a data collection, within the scope of the research, Personal Information Form, a Questionnaire on the Use of Values in Their Daily Lives, a Word Association Test, forms created by the researcher to evaluate the studies conducted in Turkish and Free Activity courses were used. As a result of the research, it was found that value education studies supported by literary products made with lesson plans prepared by the researcher for implementation in Turkish and free activity courses positively affected the acquisition of root values of second-graders. It has been found that the studies conducted enrich the students' definitions of root values and increase the tightness of the situations of using root values in daily life.