İlkokul öğrencilerine değerlerin öğretiminde yararlanılabilecek edebi ürün örnekleri
A literature product that can be used in education of values to primary school students' samples
- Tez No: 826108
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER YARAR KAPTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Araştırmada, ilkokul öğrencilerine on kök değerin kazandırılmasında yararlanılabilecek edebi ürün örneklerinin bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda literatürde değerler eğitimi ve edebi ürünleri ortak konu alan bilimsel çalışmalar incelenmiştir. Araştırma dokümanların bir araya getirilerek sistematik bir biçimde incelenmesini sağlayan doküman analizi yöntemi ile yürütülmüştür. Dört alt problem çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmanın ilk aşamasında ilkokul temel ders kitaplarında yer alan edebi metinler incelenerek içerdikleri değerler ve türleri tespit edilmiştir. Elde edilen bulgularda ilkokul ders kitaplarında değerlerin aktarıldığı edebi metin sayısının yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın ikinci aşamasında alan yazında yer alan edebi ürün ve değerler eğitimini ortak konu alan 85 bilimsel çalışmaya erişilmiştir. Bu bilimsel çalışmalar içerisinden çeşitli kriterler çerçevesinde seçilen 52 bilimsel çalışma, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. İncelenen bilimsel çalışmaların sonuçları değerlendirilerek bir araya getirilen edebi ürünler, türleri ve aktardıkları kök değerler başlıkları altında sınıflandırılarak sunulmuştur. Bulgular doğrultusunda toplamda 574 adet edebi ürün önerisi bir araya getirilmiştir. Bu edebi ürünlerde en sık aktarılan kök değerin sevgi değeri, en sık rastlanan türün ise hikâye türü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın üçüncü aşamasında incelenen bilimsel çalışmalar türleri, yayım yılları, örneklemleri ve araştırma yöntemlerine göre incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre yararlanılan bilimsel çalışmaların 28'inin yüksek lisans tezi, 23'ünün makale ve 1'inin doktora tezi türünde olduğu, en sık yayım yapılan yılın 2019, örneklem olarak en sık seçilen yaş grubunun 9-10 yaş grubu ve en sık kullanılan yöntemin doküman incelemesi/analizi yöntemi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde ilkokul temel ders kitaplarında en az rastlanan kök değer olan sabır değeri seçilerek ebeveynler ve eğitimciler için bir edebi ürün kılavuzu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to assemble examples of literary products that can be used to teach primary school students ten root values. For this purpose, scientific studies on values education and literary products were examined in the literature. The research was carried out with the document analysis method, which enables the documents to be brought together and examined in a systematic way. In the first stage of the research, which was carried out within the framework of four subproblems, the literary texts in the primary school basis textbooks were examined and their values and types were determined. In the findings, it was concluded that the number of literary texts in which values are transferred in primary school textbooks is not sufficient. In this direction, in the second stage of the research, 85 scientific studies on literary products and values education in the literature were accessed. Among these scientific studies, 52 scientific studies selected within the framework of various criteria constitute the sample of the research. The literary works, which were brought together by evaluating the results of the scientific studies examined, were presented by classifying them under the titles of their types and the root values they convey. In line with the findings, a total of 574 literary product proposals were brought together. It has been concluded that the most frequently quoted root value in these literary products is the love value, and the most common type is the story type. In the third stage of the research, the types of scientific studies examined, publication years, samples and research methods were examined. According to the findings, 28 of the scientific studies used were in the type of master's thesis, 23 of them were articles and 1 was in the type of doctoral thesis. Also, the most frequently published year was 2019, the most frequently selected age group as the sample was 9-10 age group and the most frequently used It has been concluded that the method is the document review/analysis method. In the fourth part of the research, a literary product guide was created for parents and educators by choosing the value of patience, which is the least common root value in primary school basis textbooks.