Le concept du spectacle dans la pensée de l'éternel retour chez Nietzsche
Nietzsche'nin bengi dönüş düşüncesinde gösteri kavramı
  1. Tez No: 826140
  2. Yazar: YUNUS UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ASLANBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Nietzsche, kendi döneminin nihilizmini yaşam ve dünya hakkında paraziter bakış açıları meydana getiren bir hastalık olarak tanımlar. Bu hastalığı, yaşamı ve dünyayı artık olumlayamayan çöküş istencinin soy kütüğü ile gözler önüne serer. Bu hastalığı bir ağırlık ve tiksinti olarak görür. Nietzsche'ye göre, insan yaşamaktan bıktığı ve artık sadece kendi çöküşünü, kıyametini istediği bir döneme varmıştır. Bu bıkkınlığın sebebi ise insanın yaşama karşı ağır ve iğrenç gösteriler üretip onların altında ezilmesidir. Nietzsche, bu hastalığı öyle bir görsel düşüncede formüle etmiştir ki bu görsel düşünce aynı zamanda iğrenç gösterinin yerinden edilmesini ifade etmektedir. Zira Nietzsche, bu görsel düşünceyi ya bizi yok edecek ya da dönüştürecek korkunç ağırlık olarak ifade etmiştir. Bu düşüncenin ilk görünüşü hastalıklı ve lanetli iken ikinci görünüşü dönüştürücü ve iyileştiricidir. Nietzsche felsefesinde, bu görsel düşünce Bengi dönüş düşüncesidir. Öyleyse bengi dönüş düşüncesinin ikinci görünüşü, hastalıklı gösterinin dönüşümü anlamına gelir. Bu nedenle, bengi dönüş düşüncesi yaşam ve dünya hakkında yeni bir göz fizyonomisi ve tahayyül gerektirir. Bengi dönüş düşüncesi kendini bu şekilde gösterir, yani ilk olarak başkanın aynının görüntüsünde olarak daha sonra alternatif olarak ve hem yaşamın hem dünyanın olumlanması olarak kendini gösterir.
Özet (Çeviri)
Nietzsche defines nihilism of his time as a disease, which arouses in man parasitic perspectives on life and the world. He unveils this disease from the genealogy of will to decline which is no longer powerful to affirm life and the world. He exposes this disease as heaviness and disgust. According to Nietzsche, man finally arrives at a phase where he is very tired of living and only wants his decline and his apocalypse by producing heavy and disgusting spectacles for life such as historical domination and dialectical appropriation. Nietzsche formulates this disease from a visual thought, so it also designates the diversion from the heavy and disgusting spectacle. Nietzsche describes this visual thought as the formidable weight, which annihilates or transforms us. The first appearance of this thought is sickly and cursed while the second is transformative and healing. This visual thought is the thought of eternal return in Nietzsche's philosophy. The second appearance of the thought of eternal return therefore designates the transformation of spectacles. This is why it requires a new physiognomy of the eye and a new imagination about life and the world. In this way, the thought of the eternal return is manifested first by the other in the image of the same, then by the alternative and the affirmation of life and the world.