Finansal raporlarda bilgi manipülasyonuna yönelik teorik bir inceleme
A teoretical revi̇ew of information manipulation in financial reports
  1. Tez No: 826144
  2. Yazar: AMIR MOHAMMAD NAZARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BENGÜ, PROF. DR. MUTLU BAŞARAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Muhasebe, kuruluşun mali durumunun izlenmesini ve raporlanmasını sağlamanın önemli bir işlevidir. Ancak muhasebe bilgilerindeki tesadüfi veya kasıtlı değişiklikler karar vericileri yanıltabilir ve yanlış finansal kararlar vermelerine neden olabilir. Bu nedenle, muhasebe bilgilerinin manipüle edilmesinin finansal raporlama üzerinde ciddi bir etkisi olmaktadır. Muhasebe bilgilerinin manipülasyonu, finansal tablolarda görüntülenen bilgiler fiili durumu tam olarak yansıtmadığında gerçekleşmektedir. Bu manipülasyon farklı şekillerde gerçekleştirilebilir. Örneğin kurumların finansal tablolarındaki muhasebe politikalarını değiştirerek gider veya geliri değiştirebilirler. Ayrıca varlıkların değerini şişirebilir veya azaltabilirler. Kurumun gelir veya gider raporlamasının şeklini ve zamanlamasını değiştirerek de finansal tabloları manipüle edebilirler. Muhasebe bilgilerinin manipülasyonu, düzenleyici kurumların ve yatırımcıların güvenini kaybetmelerine neden olarak bir şirketin finansal itibarına da zarar vermektedir. Bu nedenle, işletmenin muhasebe politikasının dikkatli bir şekilde belirlenmesi ve finansal tabloların fiili durumu yansıtması çok önemlidir. dolayısıyla şirketin finansal raporlama yöntemlerinin doğru ve dürüstlük ilkesine uygun olması gerektiğini unutmamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Accounting is an important function of ensuring the monitoring and reporting of the financial situation of the organization. However, accidental or intentional changes in accounting information can mislead decision makers and cause them to make incorrect financial decisions. Therefore, the manipulation of accounting information can have a serious impact on financial reporting.is happening. Manipulation of accounting information occurs when the information displayed in the financial statements does not fully reflect the actual situation.it is happening. This manipulation can be performed in different ways. For example, they can change expenses or income by changing the accounting policies in the financial statements of institutions. They can also inflate or reduce the value of assets. They can also manipulate the financial statements by changing the way and timing of the Company's income or expense reporting. Manipulation of accounting information can lead a company to submit misleading financial statements and lead to incorrect investment decisions. It can also damage a company's financial reputation by causing them to lose the trust of regulatory agencies and investors.he gives. Therefore, it is very important that the entity's accounting policy is determined carefully and reflects the actual situation in its financial statements. Therefore, the manipulation of accounting information may have a serious impact on the Financial Reporting System of the institution.