Psikolojik sağlamlığın girişimcilik eğilimine etkisinde kültürel sermayenin aracılık rolü
The mediating role of cultural capital in the impact of psychological resilience on entrepreneurial inclination
  1. Tez No: 826170
  2. Yazar: MÜSLÜM BİTKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BIYIKBEYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı, psikolojik sağlamlığın girişimcilik eğilimine etkisinde kültürel sermayenin aracılık rolünü belirlemektir. Konu hakkında mevcut literatür incelenmiştir ve daha önce Ulusal literatürde bu değişkenlerin ilişkisini bir arada inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu yönü ile araştırmanın özgünlüğü ortaya çıkmaktadır. Araştırma, Harran Üniversitesi'nde öğrenim gören üniversite öğrencilerine anket yöntemi ile uygulanmıştır. Veriler, üniversitede lisans eğitimi alan 261 öğrenci ile yüz yüze anket yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Anketlerin uygulama sonuçlarında elde edilen veriler SPSS 25 analiz Programı ve SPSS Process v2.16.3 makrosundan faydalanılarak analiz edilmiştir. Faktör ve güvenilirlik analizleri, tanımlayıcı istatistikler ve korelasyon analizleri SPSS 25 paket programı üzerinden yapılmıştır. Aracılık analizi için ise SPSS Process v2.16.3 makrosu kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken öncelikli olarak faktör ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda psikolojik sağlamlık arttıkça kültürel sermayenin de arttığı, psikolojik sağlamlık ve kültürel sermaye değişkenleri arttıkça girişimcilik eğiliminin de arttığı görülmüştür. Psikolojik sağlamlığın girişimcilik eğilimi üzerine doğrudan etkisi bulunmuştur ve kültürel sermayenin bu ilişkiyi güçlendirici bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the mediating role of cultural capital in the effect of resilience on entrepreneurial tendency. The existing literature on the subject has been reviewed and no study has been found in the national literature that examines the relationship of these variables together. This aspect reveals the originality of the research. The research was applied to university students studying at Harran University by questionnaire method. The data were made by face-to-face survey method with 261 students who received undergraduate education at the university. Convenience sampling method was used in the study. The data obtained from the application results of the questionnaires were analyzed using the SPSS 25 analysis Program and the SPSS Process v2.16.3 macro. Factor and reliability analyzes, descriptive statistics and correlation analyzes were performed using the SPSS 25 package program. SPSS Process v2.16.3 macro was used for mediation analysis. While analyzing the data, primarily factor and reliability analyzes were made. As a result of the research, it was seen that as the resilience increases, the cultural capital also increases, and as the psychological resilience and cultural capital variables increase, the entrepreneurial tendency also increases. It has been found that psychological resilience has a direct effect on entrepreneurial tendency and cultural capital has a reinforcing effect on this relationship.