Evaluation of urban climate adaptation policies in the context of social vulnerability: The case of İzmir
Kentsel iklim uyum politikalarının sosyal kırılganlık bağlamında değerlendirilmesi: İzmir örneği
  1. Tez No: 826203
  2. Yazar: İREM AYSALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TARIK ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
İklim değişikliği, 1970'li yıllardan beri küresel gündemde yer almakta ve artık tüm dünyada etkileri giderek artan bir kriz olarak tanımlanmaktadır. İklim değişikliğiyle küresel mücadele azaltım ve uyum stratejileri etrafında şekillenmektedir. Azaltım, sera gazı emisyonlarının sınırlanması yönünde, her ölçekte benzer çabaların gösterildiği eylemleri ifade ederken, uyum stratejileri iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle baş edebilmek için kapasite geliştirmeyi amaçlamaktadır ve etki etmesi planlanan bölgenin, sektörün/kurumun ya da topluluğun özelliklerine göre değişen farklı yaklaşım ve teknikleri gerektirmektedir. Bu çeşitlilik ise uyum stratejilerinin sınıflandırılmasını önemli kılmaktadır. Bu çalışma, kentsel iklim uyum politikalarının çevresel ve kurumsal boyutlarının yanı sıra, özellikle sosyal boyutuna odaklanacaktır. İklim uyumunun sosyal boyutu sosyal kırılganlık ve iklim adaleti kavramlarıyla açıklanacaktır. Çalışmanın temel amacı iklim uyum politikalarını ve eylemlerini değerlendirmek ve bu politikaların sosyal kırılganlığı ele alıp almadığını belirlemektir. Durum incelemesi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin iklim uyum politikaları toplumsal kırılganlık ve iklim adaleti bağlamında değerlendirecektir.
Özet (Çeviri)
Climate change has been on the global agenda since the 1970s and is now defined as a crisis whose effects are increasingly felt across the globe. Global climate action is shaped around mitigation and adaptation strategies. Unlike mitigation action in which similar efforts are taken at all scales to limit GHG emissions, adaptation action aims to build capacity to be able to cope with the adverse impacts of climate change and requires different approaches and technics varying from one place, one sector/institution, one community or one sphere of life to another. This requires making a classification of adaptation strategies. Besides environmental and institutional dimensions, this study is mainly going to focus on the social dimension of climate change adaptation policies of climate adaptation by explaining it with the notions of social vulnerability and climate justice at the urban scale. The main purpose is to evaluate climate adaptation policies and actions and to state whether these policies and actions address social vulnerability. In this context, this thesis will involve the assessment of climate change adaptation policies of İzmir Metropolitan Municipality with regard to social vulnerability and climate justice.