Macera turistlerinin seyahat motivasyonları ve davranışsal niyetleri: Gökçeada örneği
Travel motivations and behavioral intentions of adventure tourists: The case of Gökçeada
  1. Tez No: 826221
  2. Yazar: BERRİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Macera turizmi, katılımcıların rutin yaşamlarından uzaklaşarak doğal çevre ile etkileşimi, risk düzeyine göre sert ve yumuşak olarak farklılık gösteren açık hava turistik faaliyetlerinin geniş bir yelpazesidir. Bireylerin ihtiyaçlarının farklılaşmaları, turistlerin farklı görüşlere sahip olmalarının yanında bir destinasyon ile ilgili yaklaşımları da farklılık gösterebilir. Bu noktada macera turistlerinin seyahat etmelerinin arkasında yatan itici ve çekici motivasyonların da destinasyon ve ortama göre farklılık gösterdiği söylenebilir. Davranışsal niyetler ise turistlerin algıları ve deneyimleri doğrultusunda oluşan duygu durum ve davranışlardır. Bu kapsamda bu çalışma da Gökçeada'daki macera turistlerinin itici ve çekici seyahat motivasyonları ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 302 yerli ve yabancı turistler oluşturmaktadır. Örneklemi belirlemek için“kolayda örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, seyahat motivasyonlarının itici ve çekici ve davranışsal niyet ifadelerinin katılımcıların demografik özellikleri ile arasında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Aynı zamanda itici ve çekici seyahat motivasyonlarının davranışsal niyetleri pozitif yönde etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adventure tourism is a wide range of outdoor touristic activities that differ from the routine life of the participants and interact with the natural environment, hard and soft according to the level of risk. Individuals' needs may differ, tourists may have different views, as well as their approaches to a destination may differ. At this point, it can be said that the driving and attractive motivations behind the adventure tourists' travel also differ according to the destination and environment. Behavioral intentions, on the other hand, are emotional states and behaviors that occur in line with the perceptions and experiences of tourists. In this context, in this study, it is aimed to determine the relationship between repulsive and attractive travel motivations and behavioral intentions of adventure tourists in Gökçeada. The sample of the research consists of 302 local and foreign tourists.“Convenience sampling”method was used to determine the sample. According to the findings obtained as a result of the research, it was determined that there were significant differences between the motivations for travel, the repulsive and attractive expressions, and the behavioral intentions of the participants with the demographic characteristics of the participants. At the same time, it was concluded that push and pull travel motivations positively affect behavioral intentions.