Epoksi reçine/nio nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of epoxy resin/nio nanocomposites
- Tez No: 826229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kompozit malzemeler, temel olarak matris malzemesi ve takviye elemanından oluşmaktadır. Bir kompozit malzemenin sahip olduğu özellikler, yapı içerisindeki matris malzemesinin ve takviye elemanının özelliklerine, geometrilerine, takviye elemanının matris içerisindeki dağılımına göre değişiklik göstermektedir. Bu tez çalışması kapsamında, matris malzemesi olarak epoksi reçine kullanılmaktadır. Epoksi reçineler, yüksek mekanik özelliklere, ısı ve elektrik direncine ve yapışabilirlik özelliklerine sahip olsalar da yapı içerisine nano katkı ilave edilmesiyle yapının özelliklerinde iyileşme elde edilebilmektedir. Çalışma kapsamında, epoksi içerisine farklı oranlarda nano boyutta nikel oksit (NiO) ilave edilerek, mekanik, ısıl ve mikroyapı özelliklerindeki değişim incelenmiştir. Bu bağlamda, farklı oranlarda nano boyutlu nikel oksit epoksi reçine içerisine katılarak elde edilen numunelere, mekanik özelliklerin belirlenmesi amacıyla çekme testi ve üç noktalı eğme testi uygulanmış, ısıl özelliklerin tespit edilmesinde termogravimetrik analiz yapılmış ve mikroyapının incelenmesi için taramalı elektron mikroskobuyla incelemeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Composite materials basically consist of matrix material and reinforcement element. The properties of a composite material vary according to the properties of the matrix material and the reinforcement element in the structure, their geometry, and the distribution of the reinforcement element in the matrix. In this thesis, epoxy resin is used as the matrix material. Although epoxy resins have high mechanical properties, heat and electrical resistance and adhesion properties, the properties of the structure can be improved by adding nano additives into the structure. Within the scope of the study, the changes in the mechanical, thermal and microstructural properties were investigated by adding nano-sized nickel oxide (NiO) in different proportions into the epoxy. In this context, tensile test and three-point bending test were applied to the samples obtained by adding nano-sized nickel oxide into epoxy resin at different rates in order to determine the mechanical properties, thermogravimetric analysis was performed to determine the thermal properties, and scanning electron microscopy was carried out to examine the microstructure.