5E modelinin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin kavramsal gelişimlerine etkisi: 'Çevremizdeki varlıkları tanıyalım' örneği
The effect of 5E model on 3rd grade elementary students' conceptual development: An example of 'Let's get to know the entities around us.'
- Tez No: 826248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada“Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım”konusu kapsamında 5E modeline uygun hazırlanan rehber materyalin öğrencilerin kavramsal gelişimlerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Bu araştırma deneysel çalışmalardan tek grup ön test-son test deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Trabzon ili Arsin ilçesinde bulunan bir ilkokuldaki 3. sınıfın 20 öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama araçlarının pilot uygulaması daha önce konuyu öğrenmiş olan beş (4. Sınıf) öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından hazırlanan“Canlıların Dünyasına Yolculuk”ünitesi“Çevremizdeki Varlıkları Tanıyalım”konusuna yönelik rehber materyal, altı ders saati öğretim sürecinde sınıf öğretmeni tarafından çalışma grubuna uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, kelime ilişkilendirme testi, yapılandırılmış grid ve mülakat soruları ile toplanmıştır. Öğrencilerin canlı ve cansız varlıklar konusuna yönelik“Güneş, hava, su, toprak ve araba canlıdır”,“ağaç, tohum ve yumurta cansızdır”gibi yanılgıları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to investigate the impact of the guide material, prepared by the 5E model, on students' conceptual development within the context of“Let's Get to Know the Entities Around Us.”This research was conducted using a one-group pre-test-post-test experimental design. The research study's sample comprises 20 students from the 3rd grade of a primary school in the Arsin district of Trabzon province in the 2021-2022 academic year. The pilot application of the data collection tools was carried out with five students with 4th grade who had learned the subject before. The guide material for the unit“Let's Get to Recognize the Entities Around Us,”prepared by the researcher, was applied to the sample by the classroom teacher during six instructional hours. The data for the research were collected through word association tests, a structured grid, and interview questions.