Investigation on reasons of late completion of construction projects
- Tez No: 826270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Pek çok şeyde olduğu gibi, beklenmedik inşaat gecikmeleri kaçınılmazdır. Bilinç bulanıklığı, konfüzyon ve iletişim eksikliği bu gecikmenin en sık nedenleridir. Çoğunluğu yükleniciler kaybedecekleri ek süreyi tahmin eder ve bunu genel programlarına dahil eder bunun olmasını önlemek için. Sonuç olarak, zamanı etkili bir şekilde yönetmenin ilk adımı, projenin her bir bölümünün ne kadar iyi kontrol edilmesi gerektiğinin belirlenmesi. İnşaat projelerinde, proje hedefleri, kaynakları kısıtlı operasyonların birbirini izlemesine dayalıdır. Paydaşlar ve finansal kaynaklar her zaman kapsam, maliyet, zaman çizelgesi ve kaliteye bağlı olacaktır. bir projenin hedefleri. Başlamadan önce herhangi bir gecikmenin temel nedenini belirleyin. bilinçli kararlar verebilmeniz veya yeni seçenekler oluşturabilmeniz için projelendirin. projeler ertelenir, zaman ve para israf edilir, bu da hem proje katılımcıları ve ekonomi. Bir gecikme için derhal ele alınmalıdır. kimin hatalı olduğunu belirleyin. Tahkime kadar değişen dört çatışma seviyesi vardır. Kontrolden çıkan ve projeyi beklemeye alabilecek bir anlaşmazlık iddiasına itiraz etmek.
Özet (Çeviri)
Unanticipated construction delays are inevitable, as is the case with most things. Confusion and a lack of communication are the most frequent causes of this delay. The majority of contractors anticipate the additional time they'll lose and include it into their overall schedule to prevent this from occurring. Consequently, the first step in managing time effectively is determining how well each part of the project should be controlled. In construction projects, project objectives are based on a succession of resource-constrained operations. Stakeholders and financial resources will always be bound by the scope, cost, timeline, and quality objectives of a project. Identify the fundamental reason of any delays before beginning a project so that you may make informed decisions or generate new options.When construction projects are delayed, time and money are wasted, which has a detrimental impact on both the project participants and the economy. A delay should be addressed immediately in order to determine who is at fault. There are four levels of conflict, ranging from arbitration to an appeal to a claim to a dispute that spirals out of control and may put the project on hold.