Cost estimation for building construction projects using an artificial neural network (ANN)
- Tez No: 826269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bir projenin başarısı, girdi kaynaklarının performansına bağlıdır. maliyetleri kontrol etmek. Proje yöneticilerinin karşılaşabileceği pek çok sorun vardır, ancak asıl sorun, değişen koşullar nedeniyle maliyetlendirme süreci. Toplamın erken tahminlerini desteklemek için binaların inşaat maliyetlerini ortaya koyabilecek bir modelin oluşturulması gerekmektedir. doğru maliyet tahmini. Bu araştırmada, maliyeti tahmin etmek için YSA modeli kullanılmıştır. Geliştirilen kurallar kullanılarak projenin sunulan kurallar bölgeye göre geliştirilmiştir şantiyenin. Bunun nedeni, proje sahası konumunun farklı bir konuma sahip olabilmesidir. Irak'taki durum ve bu, bina maliyetinin farklı fiyatına neden oluyor. mevcut sistem bina maliyetini etkileyen etki faktörlerini içerir. etkili maliyet faktörlerinin belirlenmesi YSA modelinde kullanmak için. mevcut sistemden elde edilen YSA karar çizgisi sonuçları belirlenir ve maliyetleri tahmin etmek için kullanılır. Tez hedefine ulaşma yöntemi doğrulandı doğrulama adımı olarak gerçek vaka çalışması oluşturma maliyetini kullanarak. daha sonra, sayısal sonuçlar farklı bina boyutları gerçek bir vaka çalışmasıyla karşılaştırıldı ve BIM'e uygulandı modeli. sonuçlar, gerçek maliyetten yaklaşık %7,69'luk bir hata yüzdesi gözlemledi.
Özet (Çeviri)
The success of a project depends upon the performance of the input resources when controlling costs. Many problems can face the project managers, but the main problem is the costing process due to varying circumstances. To support early predictions of total construction costs of buildings, it is necessary to establish a model that can present an accurate cost estimation. in this research, the ANN model has been used to estimate the cost of the project using developed rules. the presented rules were developed based on the zone of the building site. the reason for that this the project site position may have a different condition in Iraq, and that causes the different price of building cost. the present system involves influence factors that affect the building cost. identifying the effective cost factors to use in the ANN model. the ANN decision line results from the present system have been specified and used to estimate the costs. the method to achieve the thesis goal was validated by using the real case study building cost as a validation step. then, the numerical results of different building sizes were compared with a real case study and applied to the BIM model. the results observed an error percentage of about 7.69% from the actual cost.