Rampage metodu uygulaması ile beden eğitimi dersine fiziksel uygunluk perspektifinden bir bakış
A look at the physical education lesson from the perspective of physical fitness with the application of the rampage method
  1. Tez No: 826276
  2. Yazar: ZEKİ CAN DOĞRU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
RAMPAGE metodu ile hazırlanan beden eğitimi dersinin 9-12 yaş arası çocukların sağlıkla bağlantılı fiziksel uygunluğuna etkisi üzerine yapılan bu çalışmada; vücut kütle indeksi (VKİ) ve bazı fiziksel uygunluk test ve değerlendirmeleri ayrı ayrı gösterilmiştir. Mart 2022 ve Mayıs 2022 yıllarına ait bu çalışmanın verilerini, 9-12 yaş (3. ve 6. sınıflar) arasından beden eğitimi dersine katılan İstanbul ilindeki bir özel eğitim kurumu öğrencileri oluşturmaktadır. Yöntem olarak ise nicel araştırma türünden deneysel model kullanılarak yapılmıştır Rastgele seçim ile oluşturulmuş kontrol (n:30) ve performans (n:34) grupları ile ilk test ve son test uygulanmış. İstatistik analizinde SPSS 25.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study on the effect of physical education lesson prepared by RAMPAGE method on the health-related physical fitness of children aged 9-12; body mass index (BMI) and some physical fitness tests and assessments are shown separately. The data of this study for the years March 2022 and May 2022 consists of students of Ata College between the ages of 9-12 (3rd and 6th grades) who attend physical education classes. As a method, it is carried out using the experimental model of the quantitative research type. The first test and the post test are applied with the control (n:30) and performance (n:34) groups formed by random selection. SPSS 25.0 was used for statistical analysis. Results of statistical analysis; A variable was found in the standing long jump (SLJ) measurements between the performance group (PG) and the control group (CG) (p0.05) KG, BMI was 19.57 ± 3.50 in the pre-test and 19.79 ± 3.61 in the post-test. PG, BMI was 20.15 ± 3.23 in the pre-test and 20.26 ± 3.14 in the post-test. CG was 106.33 ± 20.604 in the SLJ pre-test and 107.07 ± 18.94 in the post-test. While PG was 116.03 ± 19.983 in the SLJ pre-test, it was 123.71 ± 20.09 in the post-test. While the CG was 17.03 ± 6.05 in the shuttle pre-test, it was 18.30 ± 8.543 in the post-test. While PG was 14.76 ± 5.89 in the shuttle pre-test, it was 20.97 ± 8.25 in the post-test. While the CG 20Miller running was 15.23 ± 8.95 in the pre-test, it was 20.60 ± 9.06 in the post-test. While the PG was 18.59 ± 10.49 in the 20Miller running pre-test, it was 21.21 ± 10.10 in the post-test. Based on these results, it can be suggested that more comprehensive studies be carried out to examine the physical aspects of individuals in basic physical education education with the RAMPAGE method. It is necessary to take these precautions, to include students of different ages and to use suitability tests with different characteristics.