The mediating role of perceived social support in the relationship between online social comparison and parenting self-efficacy of mothers
Annelerin ebeveyn özyeterliği ile çevrimiçi sosyal karşılaştırma düzeyleri arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracı rolü
- Tez No: 826275
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İlişkisel araştırma deseninin kullanıldığı bu araştırma, annelerin çevrimiçi sosyal karşılaştırma düzeyleri ile ebeveynlik öz yeterliği arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracı rolünü incelemeyi amaçlamıştır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve araştırmaya 793 anne katılmıştır. Veriler Demografik Bilgi Formu, Iowa Hollanda Karşılaştırma Yönelim Ölçeğinden yeniden düzenlenmiş üç madde, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler basit aracılık analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, çevrimiçi sosyal karşılaştırma ile ebeveynlik öz yeterliği arasında anlamlı negatif bir ilişki olduğunu, çevrimiçi sosyal karşılaştırma ile algılanan sosyal destek destek arasında anlamlı negatif ilişki olduğunu, algılanan sosyal destek ile ebeveyn öz yeterliği arasında anlamlı pozitif bir ilişki olduğunu ve algılanan sosyal desteğin çevrimiçi sosyal karşılaştırma ile ebeveyn öz yeterliği arasındaki ilişkiye kısmi aracılık ettiğini göstermiştir. Araştırmanın bulguları alanyazına başvurularak tartışılmış, uygulamaya ve gelecek çalışmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which adopted a correlational research design, aimed to examine the mediating role of perceived social support in the relationship between online social comparison and parenting self-efficacy of mothers. The sample was recruited with a convenience sampling method, and 793 mothers participated in the study. Data were collected using demographic information form, reworded three items from Iowa Netherlands Comparison Orientation Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, and Perceived Parenting Self-Efficacy Scale. Data were analyzed by using a simple mediation analysis. Results revealed a significant negative relationship between online social comparison and parenting self-efficacy, a significant negative relationship between online social comparison and perceived social support, a significant positive relationship between parenting self-efficacy and perceived social support, and perceived social support partly mediated the relationship between online social comparison and parenting self-efficacy. The findings of the study were discussed by referring to the literature, and suggestions for implications and future studies were provided.