İşçi sağlığı iş güvenliği yönünden mezbaha çalışanları üzerinde yapılan bir araştırma
- Tez No: 32581
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
68 ÖZET Bu çalışmada Et-Balık Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Kombina Müdürlüğünde çalışan 116 işçi incelenmiştir. İncelenenlerin yaş ortalaması 38'dir. Öğrenim durumlarının ilkokul düzeyinde yoğunlaştığı görülmektedir. İşçilerin kurumda çalışma süreleri ortalaması 9 yıldır. Kurumdaki yedi çalışma birimi ise kesimhane, derihane, parçalama bölümü, konserve ve üretim birimi, rampa ve soğuk depo, rendering dairesi ve teşhir birimidir. Çalışanlardan bir yılını doldurmamış olan geçici işçilerin ve emeklilikten sonra yeniden çalışanların dışında tümü sigortalıdır. Araştırmada koruyucu malzeme kullanma oranının % 82. olduğu saptanmıştır. Eğitim durumlarına göre koruyucu kullanma yüzdelerine bakıldığında önemli bir farklılık görülmemektedir. Koruyucu malzeme kullanımının yoğunlaştığı birimler kesimhane, teşhir birimi, rampa ve soğuk depo ve konserve ve üretim birimidir. Çalışanların yaş gruplarına göre işten kaynaklanabilecek hastalıklar ve kazalar hakkındaki bilgilerinin artmadığı görülmüştür. Et- Balık Kurumu'nda gerçekleştirilen bu araştırmada iş kazası geçirenler % 20.7 olarak bulunmuştur. Yaş grupları büyüdükçe kazalarda bir azalma görülmemektedir. iş kazası geçirme yüzdesi en büyük olan grubun lise mezunu ve daha üst düzeyde eğitime sahip olanlar olduğu saptanmıştır. Araştırmada koruyucu malzeme kullanımı ile iş kazası geçirme arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki saptanmamıştır.69 iş kazası meydana gelen birimler 'özellikle kesimhane, parçalama bölümü, konserve ve üretim birimleridir. Genç yaştaki çalışanların geçirdikleri iş kazalarında kişisel kusurların daha büyük oranda rol oynadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY In this study 116 workers, working in the Ankara Abbatoir of the General Directorate of Meat and Fish Company were examined. The avarage of the age of the examined workers is 38. Their education status are seen to be dominant on primary school education. The avarage of the working duration of the workers is 9 years. The 7 working units in the company are consisted of Slaughtering hall, Skin processing place, Section of breaking into pieces, Canned meat production section, Ramp and Deep- Freeze, Rendering Section and Exhibiting Unit. All of the workers have social insurance except the ones working less than one year and the ones startng to work after retirement. In this research the rate of using protective materials was found to be 82 %. No important difference was observed with respect to the fact of using protective materials according to the age groups. The units in which the protective materials are widely used are slaughtening hall, Exhibiting Unit, Ramp and Deep- Freeze and Canned Meat Production Unit. It was observed that there was no increase in the informaton of the workers with reespect to age groups on the diseases and accidents that can be originate from the nature of work. In this research which was carried out in Meat and Fish Company, 20.7 % of the workers were found to be exposed to occupational accident. There is no decrease in the accidents with respect to the increase in the size of the age groups. The age group71 with the highest percentage of being exposed to occupational accident was determined to be highschool education or the higher education groups. No statistically important carrelation was found between the usage of protective materials and being exposed to an occupational accident (P>0.05) The units in which the occupatonal accidents occur are especially slaughtening hall, Section of breaking into pieces, Canned meat producton unit. The individual faults were determined to play more important role on the young workers being exposed to occupational accidents.