Investigating the effect of gender-neutral activities on preschool children's gender stereotypes
Cinsiyet ayrımı gözetmeyen etkinliklerin okul öncesi çocuklarının toplumsal cinsiyet kalıp yagılarına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 826280
  2. Yazar: TURAN GÜLÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA TANTEKİN ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırma, cinsiyet ayrımı gözetmeyen etkinliklerin 48 ila 60 aylık okul öncesi çocukların toplumsal cinsiyetle ilgili kalıp yargılarına olan etkisini incelemiştir. Ayrıca, bu çalışma çocukların cinsiyet kalıp yargılarının yanı sıra ebeveynlerin ve okul öncesi öğretmenlerinin toplumsal cinsiyet algısını da incelemiştir. Son olarak, çocuk kitapları toplumsal cinsiyet kalıp yargıları açısından analiz edilmiştir. Çalışmanın nicel kısmında toplam 53 çocuk ve 102 ebeveyn yer almıştır. Nitel kısımda ise iki okul öncesi öğretmeni ve 50 çocuk kitabı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Nicel veri toplamak için Çocukların Meslek, Aktivite ve Kişilik Özellikleri Tutum Ölçeği (POAT-AM) ve toplumsal cinsiyet algısı ölçeği kullanılmıştır. Nitel kısımda ise veri toplamak için öğretmen gözlemleri, öğretmen görüşmeleri ve kodlama formları kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları, okul öncesi çocukların toplumsal cinsiyet halıp yargılarına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, cinsiyet ayrımı gözetmeyen etkinliklerin bu kalıp yargıları azalttığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, annelerin cinsiyet algıları eğitim seviyelerine bağlı olarak değişirken, babaların cinsiyet algıları eğitim seviyesine göre değişmemiştir. Öğretmenlerin teşvikleri açısından, okul öncesi öğretmenlerinin davranışları, kullandıkların dili ve belirli etkinliklere ve materyallere yönelik yönlendirmeleri aracılığıyla çocukların toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını destekleme eğiliminde olduğu görülmüştür. Son olarak, çocuk kitapları sadece erkek veya kadınla ilişkilendirilen meslekler, aktiviteler ve kişilik özellikleri sunarak toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını sahip olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of gender-neutral activities on preschool children's gender stereotypes who aged between 48 and 60 months. In addition, this study examined gender perceptions of parents and teachers along with children's gender stereotypes. Lastly, child books were analyzed in terms of gender stereotypic content. In quantitative part of the study, a total of 53 children and 102 parents participated. In qualitative part, two preschool teachers and 50 child books constituted the sample of the study. To collect quantitative data, Preschool Occupation, Activity, and Trait Attitude Measure (POAT-AM), and gender perception scale were used in this inquiry. In qualitative part, teacher observations, teacher interviews and coding sheets were utilized to collect data. The study findings indicated that preschool children have gender stereotypes. Moreover, gender-neutral activities decreased their gender stereotypes. Besides, gender perceptions of mothers vary based on their education level while fathers gender perceptions did not vary according to education level. In terms of teacher encouragements, preschool teachers were likely to encourage children's gender stereotypes through their behaviors, language and reinforcements to specific activities and materials. Lastly, the child books may contain gender stereotypic content by providing solely male or female stereotyped occupations, activities, and traits.