The mediating role of self-efficacy in romantic relationships in the relationship between self-compassion and romantic relationship satisfaction
Öz-şefkat ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide romantik ilişkilerde öz-yeterliliğin aracı rolü
- Tez No: 826281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE FUNDA BARUTÇU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İlişkisel araştırma deseninin kullanıldığı bu çalışmanın amacı, öz-şefkat ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkide romantik ilişkilerde öz-yeterliğin aracı rolünü araştırmaktır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile seçilen çalışma örneklemi, 505 evli olmayan (% 82 kadın, % 16.4 erkek, % 0.8 diğer ve % 0.8 belirtilmemiş) romantik ilişki yaşayan, beliren yetişkinlik dönemindeki üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır. Veriler demografik bilgi formu, Öz-Anlayış Ölçeği, Romantik İlişkilerde Öz-Yeterlik Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği ve geçerliliği incelenmiş ve bu çalışma için onaylanmıştır. Varsayılan model, Yapısal Eşitlik Modellemesi ile test edilmiş ve basit aracılık analizi uygulanmıştır. Bulgular romantik ilişkilerde öz-yeterliliğin öz-şefkat ve romantik ilişki doyumu arasındaki ilişkiye tam olarak aracılık ettiğini göstermiştir. Bulgular, romantik ilişkilerde öz-şefkat ve öz-yeterlik bağlamında tartışılmıştır. Son olarak, çalışmanın uygulamaya ve araştırmaya yönelik çıkarımları ile gelecekteki araştırmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current correlational study aimed to investigate the mediating role of self-efficacy in romantic relationships in the relationship between self-compassion and romantic relationship satisfaction. The sample, recruited using convenience sampling, consisted of 505 (82 % female, 16.4% male, 0.8% other, and 0.8% not stated) university students in their emerging adulthood, involved in non-marital romantic relationships. The data were collected through the demographic information form, the Self-Compassion Scale, the Self-Efficacy in Romantic Relationships Scale, and the Relationship Assessment Scale. The reliability and validity of the scales were examined before the primary analyses and were confirmed for the current study. The hypothesized model was tested with Structural Equation Modeling and then, a simple mediation analysis was conducted. The findings implied that self-efficacy in romantic relationships fully mediated the relationship between self-compassion and romantic relationship satisfaction. A discussion on self-compassion and self-efficacy in romantic relationships was stated. Lastly, the study's implications and suggestions for future research were given.