A study on tip of the tongue (TOT) states in Turkish EFL learners: On cognate and non-cognate words
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin dilimin ucunda durumları üzerine bir çalışma: Soydaş ve soydaş olmayan kelimelerin kullanımı
- Tez No: 826285
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dilimin ucunda durumları (tip-of-the-tongue states), tüm dil arkaplanına sahip insanlar arasında yaygın ve sıkça yaşanan durumlardır. Alanyazında iki dilli kişilerin, tek dilli kişilere kıyasla daha fazla dilimin ucunda durumu yaşadığı belirtilmektedir. Diller arasındaki benzerliklerin, dilimin ucunda durumlarının oluşumunda rol oynadığı da bilinmektedir.. Bu çalışma, dil yetkinliğinin ve iki dil arasındaki soydaş sözcüklerin, dilimin ucunda durumlarının oluşumları üzerindeki etkisini ve bu durumlarda ilk hecenin sözcüğün hatırlama üzerindeki etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında İngilizce öğrenmekte olan 102 Türk öğrenciyle 26 soydaş ve 26 soydaş olmayan sözcüğe ek olarak 52 soydaş ve soydaş olmayan dolgu (filler) sözcüğün bulunduğu bir resim adlandırma deneyi gerçekleştirildi. Dilimin ucunda durumlarının neden olduğu tepki süresi gecikmesini değerlendirmek için tepki süreleri analiz edildi. Soydaş ve soydaş olmayan sözcükler, İngilizce dil yetkinliği yüksek ve düşük olan iki grup katılımcı arasında karşılaştırıldı. Dilimin ucunda durumunun çözülme sürecini ortaya çıkarmak için sözcüklerin ilk heceleri kullanıldı. Bu çalışmanın bulguları, daha yüksek dil yetkinlik düzeyine sahip grupta tepki sürelerinin daha hızlı olduğunu ve soydaş olmayan sözcüklerde daha az dilimin ucunda durumu yaşandığını gösterdi. Soydaşlık durumunun önemli bir etkisi gözlemlenmedi. Çalışma sonucunda soydaş olmayan sözcüklerin daha az dilimin ucunda durumuna yol açtığı ortaya çıktı ama bu etki istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar vermedi. İlk hecenin görülmesi sonrasında daha fazla dilinin ucunda durumu çözüldü. Soydaşlık durumuna ve dil yetkinlik dercesine göre, düşük dil yeterlilik düzeyine sahip grup dilimin ucunda durumundan daha fazla çözülmüştür. Ek olarak, soydaş sözcüklerle daha fazla dilimin ucunda durumu çözülmüştür. Özet olarak, bu çalışma dilimin ucunda durumları üzerinde dil yetkinliğinin etkisini ortaya çıkarmıştır. Fakat, soydaşlık durumunun önemli bir etkisi gözlemlenememiştir. Dilimin ucunda durumlarının sözcüklerin ilk heceleri görüldüğü zaman çözüldüğü ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
TOT states are common and experienced by people from all language backgrounds. Bilinguals have been found to experience more TOT states compared to monolinguals. Cross-lexical similarities play a role in the occurrences of TOT states. The present study aimed to reveal the effect of proficiency and cognateness status on TOT state occurrences and the effect priming on TOT state resolution. A picture naming task with 26 cognate and 26 noncognate words along with 52 filler cognate and noncognate words was conducted with 102 Turkish learners of English. Reaction times were analyzed so as to assess latency caused by TOT states. Cognate versus noncognate words were compared along with high versus low proficiency. Regarding the resolution of TOT states, the first syllables of words were used. The findings of this study showed a significant proficiency effect such that higher proficient group had faster reaction times and experienced less TOT states. No significant cognateness effect was found although noncognates were revealed to cause less TOT states. More TOT states were resolved after seeing the first syllable. Regarding the effect of condition and proficiency on the resolution, more tot states were revealed to be experienced with cognate word. Also, the low proficient group were found to resolve more from their TOT states. In conclusion, the findings of this study revealed a significant proficiency effect while no significant effect of cognateness was revealed. Considering the use of first syllable priming for resolution, TOT states were found to resolve upon seeing the syllables.