Prolonged grief in limb loss: A mixed design study
Uzuv kaybında uzamış yas: Mikst desenli bir araştırma
  1. Tez No: 826308
  2. Yazar: LEYLA ALMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN, DOÇ. DR. SEDAT IŞIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsan hayatının her aşamasında kaybetmeye veya kaybetme tehdidine yatkındır ve yas kaçınılmazdır. Yas süreci tamamlanmadığında ya da beklenenden uzun sürdüğünde, yas tutanlar Uzamış Yas Bozukluğu (UYB) ndan muzdarip olabilirler. Bu çalışma, ampütelerde UYB'nin rolünü araştırmayı amaçlamıştır ve nitel ve nicel yöntemlerin kullanılması planlanmasıyla iki yönlüdür. İlk çalışmada, uzamış yaş, psikolojik belirtiler ve algılanan güdük ve fantom ağrıların sıklık ve şiddeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İkinci çalışmada, uzuv kaybı olan bireylerin uzamış yası nasıl deneyimlediği Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) yardımıyla incelenmiştir. Çalışma 1'de katılımcıların %25.2'sinin UYB kritelerlerini sağladığı görülmüştür. Algılanan güdük ve fantom ağrılar hem sıklık hem şiddetleri açısından UYB ile ilişkili çıkmıştır. Ayrıca, algılanan güdük ve fantom ağrı ve duyumlarının, ampütasyon sonrası geçen sürenin, gerçek kayıp sebebinden ziyade kaybın algılanan beklenmedik doğasının, ampütasyon kararını vermenin UYB olasılığına etki eden faktörler olabileceği düşünülmüştür. Çalışma 2'de, YFA bulgularına göre 1) yaşam & ölüm ya da ampütasyon, uzuv kaybı bedeliyle hayatta kalma ve yaşam sınavı, 2) uzvun yokluğu, 3) hayata tutunmak, ve 4) halen orda olmak üzere dört üst tema bulunmuştur. İki çalışmanın sonuçlarının birbiriyle uyumlu olduğu göz önünde bulundurularak ampüterlerin UYB'den muzdarip olabileceği ve yas terapisinin ampütasyonu tabiben uyum problemi yaşayan ampüteler için faydalı olabilieceği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings are prone to loss or threat to lose in each stage of life, and the grief is inevitable. However, if the grief process becomes incomplete and lasts more than expected, mourners suffer from Prolonged Grief Disorder (PGD). This study aimed to examine the role of the PGD in an amputee sample and was planned to be two-folded using both quantitative and qualitative methods. In the first study, it was aimed to examine the relationship among prolonged grief, psychological symptoms, the association of frequency and intensity of perceived residual and phantom pain and residual pain to prolonged grief of amputees on individuals losing limb. In the second study, how prolonged grief was experienced by individuals losing body part(s) was examined by the aid of Interpretative Phenomonelogical Analysis (IPA). In study 1, it was revealed that 25.2% of participants in Study 1 fit the criteria of PG-13. Perceived residual and phantom limb pain in terms of frequency and severity was found significantly associated with PGD. Moreover, perceived existence of residual and phantom limb sensation, time pass post amputation, perceived nature of loss, giving the decision of being amputated might be the determinants or factors affecting the possibility of PGD. In Study 2, four superordinate themes were emerged which are: 1) life & death or amputation has two subordinate themes which are surviving with the cost of limb loss, and the test in life, 2) absence of limb, 3) holding on life and 4) still there according to IPA. The results of two studies were congruent that amputees might suffer from PGD and grief therapy might be useful for those having adjustment problems following an amputation.