Aşı reddinde bulunan anne ve babaların aşıya karşı genel yaklaşımları
General approaches of mothers and fathers against vaccination
  1. Tez No: 826330
  2. Yazar: FATMA KAYPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, aşı reddinde bulunan anne ve babaların aşıya dair yaklaşımlarını ve deneyimlerini incelemek amacıyla, bireysel derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak kalitatif (niteliksel) olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma veri toplama süreci, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılarak Adana 100. Yıl 1 no'lu Aile Sağlığı Merkezinde hizmet alan 4 ebeveynin çalışmaya katılmayı kabul etmesiyle başlanmıştır. Sonrasında kartopu örneklem yöntemi ile bu sayı 15 katılımcıya ulaşmıştır. Araştırmanın veri toplama süreci 15 Mart 2020 – 1 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri sosyo-demografik bilgi formu, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme formu ile toplanmıştır. Yapılan görüşmeler ortalama 30-45 dakika sürmüştür. Görüşme esnasında kayıt edilen (araştırmacılar tarafından aynı anda not alma şeklinde kayıt tutularak) veriler manuel olarak deşifre edilmiştir. Araştırmada elde edilen nitel veriler tematik analiz (Betimsel Analiz) yöntemi kullanılarak çözümlemeler yapılmıştır. Katılımcıların 1'i erkek 14'ü kadın, 2'si ilköğretim, 1'i lise, 12'si üniversite mezunu, 6'sı ev hanımı, yaş dağılımları 28-40 arası ve en az 1 ve en fazla 5 çocuk sahibi oldukları görülmektedir. Araştırma 2 ana tema altında ele alınmıştır. 1. Ana temadan 17 alt tema, 23 kod ve 4 alt kod elde edilmiştir. 2. Ana tema ise 8 koddan oluşmaktadır. Ebeveynlerin aşı ret ve/veya aşı tereddüt karar alma unsurları, kişisel tercihlerden ziyade çevre ve sağlanan sağlık hizmetleri sunumunun yansıması olarak görülmektedir. Aşı reddi karar alma unsurları arasında en dikkat çekici başlıklar; aşı içeriklerinin zararlı olduğu düşüncesi, aşı hakkında olumsuz bilgiler edinme, alternatif tıp doktorlarından etkilenme/ modern tıbba güvenmeme, aşıların faydasından çok zararının olduğu düşüncesi, sağlık profesyonellerinin bilgi vermemesi, sağlık profesyonellerine güvenmeme, yanlış sağlık politikası uygulandığı düşüncesi, aşı yaptırmayanlardan etkilenme, sosyal medya etkisi, aşıların gereksiz olduğu düşüncesi gelmektedir. Sonuç olarak; ebeveynlerin aşı reddinde bulunmadan önce bir karar süreci olduğu ve karar alma merciinde eğitimi ne olursa olsun annenin baskın rol üstlendiği görülmüştür. Bu nedenle kadın izlem, gebe izlem ve bağışıklama hizmetlerinde anne ve anne adaylarıyla birebir iletişim durumunda olan başta ebe ve hemşireler olmak üzere tüm sağlık profesyonelleri, aşılarla ilgili donanımlı ve etkin bilgi aktarımı sağlamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This research, In order to examine the approaches and experiences of the mothers and fathers who refused the vaccine, it was carried out qualitatively by using the individual in-depth interview method. The research data collection process started with the consent of 4 parents who received service in Adana 100. Yıl Family Health Center No. 1 to participate in the study, using the easily accessible sampling method. Afterwards, this number reached 15 participants with the snowball sampling method. The data collection process of the research was carried out between 15 March 2020 and 1 April 2021. The data of the study were collected with a socio-demographic information form and a semi-structured in-depth interview form. The interviews lasted an average of 30-45 minutes. The data recorded during the interview (by taking notes at the same time by the researchers) were deciphered manually. The qualitative data obtained in the research were analyzed using the thematic analysis (Descriptive Analysis) method. It is seen that 1 of the participants are male, 14 female, 2 of them are primary school, 1 of them are high school, 12 of them are university graduates, 6 of them are housewives, their age distribution is between 28-40 and they have at least 1 and maximum 5 children. The research was handled under 2 main themes. 1. From the main theme, 17 sub-themes, 23 codes and 4 sub-codes were obtained. 2. The main theme consists of 8 codes. Vaccine refusal and/or vaccine hesitancy decision-making elements of parents are seen as a reflection of the environment and the provision of health services, rather than personal preferences. The most striking topics among the decision-making elements of vaccine refusal are; the idea that vaccine ingredients are harmful, obtaining negative information about vaccines, being influenced by alternative medicine doctors / not trusting modern medicine, the thought that vaccines are more harmful than beneficial, health professionals not giving information, not trusting health professionals, the wrong health policy is being applied, being influenced by those who do not get vaccinated, social media effect, It is thought that vaccines are unnecessary. As a result; It has been seen that there is a decision process before the parents refuse vaccination and regardless of their education, the mother plays a dominant role in the decision-making authority. For this reason, all health professionals, especially midwives and nurses who are in one-to-one communication with mothers and expectant mothers in women's follow-up, pregnant follow-up and immunization services should provide well-equipped and effective information transfer about vaccines.