Psoriazis vulgaris hastalarında nükleer faktör kappa B (NF- κb) ile ilişkili kodlamayan RMA'ların (ncRNA) analizi
Analysis of nuclear factor kappa B (NF-κb) associated non-coding rnas (ncRNA) in patients with psoriasis vulgaris
- Tez No: 826329
- Danışmanlar: PROF. DR. NİDA KAÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Psoriazis genetik, çevresel ve immünolojik faktörlerin bir arada rol oynadığı, çok sayıda komorbidite ile ilişkili sık görülen kronik inflamatuar bir deri hastalığıdır. Patogenezi multifaktöriyeldir. Özellikle erken başlangıçlı psoriaziste, genetik faktörler patogenezde çok önemlidir. Son çalışmalar, patogenezde kodlamayan RNA (ncRNA)'ların rollerine odaklanmaktadır. Kodlamayan RNA'lar, genomda aktif olarak kopyalanan ancak protein kodlamayan RNA transkriptleridir. Düzenleyici kodlamayan RNA'ların, 200 nükleotitten uzun olanları uzun kodlamayan RNA (lncRNA) olarak adlandırılmaktadır. Uzun kodlamayan RNA'lar başta kanserler olmak üzere çok sayıda hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Psoriazisle ilişkilendirilen çok sayıda uzun kodlamayan RNA da vardır. Kodlamayan RNA'lar nükleer faktör kappa B (NF- κB), JAK-STAT, mTOR, MAPK gibi sinyal yollarının aktivitelerini düzenlemektedirler. Nükleer faktör kappa B, psoriazis patogenezinde önemli sinyal yolaklarından biridir. Çalışmamızda psoriazis hastalarında, NF-κB ile ilişkilendirilen uzun kodlamayan RNA'lardan, lncRNA PACER ve H19 ekspresyonlarını analiz ettik. Ayrıca bu genlerin hedefleri olan COX-2 ve p65 ile bunlara ek p50 mRNA ekspresyonlarını analiz ettik. Çalışmamız için, son 3 ayda sistemik tedavi, fototerapi ve son 1 ayda topikal tedavi kullanmayan 35 psoriazis vulgaris (17 erkek, 18 kadın) hastasının lezyonlu derisinden biyopsi alındı. Kontrol grubunda, plastik cerrahide opere edilen veya blefaroplasti yapılan hastaların atıl dokuları kullanıldı. Çalışmaya dermatolojik hastalığı olmayan 32 sağlıklı kontrol (20 kadın, 12 erkek) dahil edildi. Psoriazis hastalarında, sağlıklı kontrole kıyasla PACER ve H19 ekspresyonları artmış olarak saptandı. Psoriazis hastalarında, sağlıklı kontrole kıyasla COX-2, p65 ve p50 ekspresyonları azalmış olarak saptandı. Erkek hastalarda, kadınlara kıyasla PACER ve H19 ekspresyon değişim oranları daha fazla artış gösterdi. Erken başlangıçlı psoriazis hastalarında, geç başlangıçlı psoriazis hastalarına kıyasla PACER ve H19 ekspresyon değişim oranları daha fazla artış gösterdi. Hafif şiddette psoriazis hastalarında, orta/şiddetli şiddette psoriazis hastalarına kıyasla PACER ekspresyon değişim oranları daha fazla artış gösterdi. Aile öyküsü olmayan psoriazis hastalarında, aile öyküsü olan psoriazis hastalarına kıyasla COX-2 ekspresyon değişim oranları daha fazla azalma gösterdi. Hem hasta hem de kontrol grubunda PACER ile H19 arasında, COX-2 ile p65 arasında ve p65 ile p50 arasında aynı yönde korelasyonlar saptandı. Kontrol grubunda COX-2 ile p50 arasında aynı yönde korelasyon saptandı. Hasta grubunda PACER ile hastaların yaşı, PACER ile hastaların vücut kitle indeksi arasında zıt yönde korelasyon saptandı. Hasta grubunda hastaların yaşı ile vücut kitle indeksleri arasında aynı yönde korelasyon saptandı. Bu çalışmadan elde edilen veriler psoriazis patogenezine ve genetiğine yönelik yeni bilgiler edinmemizi sağlayacaktır. Elde ettiğimiz yeni verilerle, ileride özellikle kişiye özel yeni tedavi stratejileri geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktayız.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a common chronic inflammatory skin disease associated with multiple comorbidities in which genetic, environmental and immunologic factors play a combined role. Pathogenesis of psoriasis is multifactorial. Especially in early-onset psoriasis, genetic factors are very important in the pathogenesis. Recent studies focus on the roles of non-coding RNAs (ncRNA) in pathogenesis. Non-coding RNAs are RNA transcripts that are actively transcribed in the genome but do not code for proteins. Long noncoding RNAs (lncRNA) are regulatory noncoding RNAs longer than 200 nucleotides. Long non-coding RNAs have been associated with many diseases, especially cancers. There are also many long noncoding RNAs associated with psoriasis. Non-coding RNAs regulate the activities of signaling pathways such as nuclear factor kappa B (NF-κB), JAK-STAT, mTOR, and MAPK. Nuclear factor kappa B is one of the important signaling pathways in the pathogenesis of psoriasis. In our study, we analyzed the expressions of lncRNA PACER and H19, which are long noncoding RNAs associated with NF-kB, in psoriasis patients. We also analyzed the mRNA expression of COX-2 and p65, which are the targets of these genes, and additional p50. For our study, biopsies were taken from the lesional skin of 35 patients with psoriasis vulgaris (17 males, 18 females) who did not use systemic therapy, phototherapy in the last 3 months, and topical therapy in the last 1 month. In the control group, waste tissues of patients operated on in plastic surgery or patients who underwent blepharoplasty were used. 32 healthy controls (20 female, 12 male) without dermatological disease were included in the study. PACER and H19 expressions were found to be increased in psoriasis patients compared to healthy controls. COX-2, p65 and p50 expressions were found to be decreased in psoriasis patients compared to healthy controls. PACER and H19 expression change rates increased more in male patients compared to females. PACER and H19 expression change rates increased more in early-onset psoriasis patients compared to late-onset psoriasis patients. PACER expression change rates increased more in patients with mild psoriasis compared to patients with moderate/severe psoriasis. COX-2 expression change rates decreased more in psoriasis patients without family history compared to psoriasis patients with family history. Positive correlations were found between PACER and H19, COX-2 and p65, p65 and p50 in both patient and control groups. In the control group, a positive correlation was found between COX-2 and p50. In the patient group, negative correlations were found between PACER and the age of the patients, between PACER and the body mass index of the patients. In the patient group, there was a positive correlation between the age of the patients and their body mass index. The data obtained from this study will provide us with new information on the pathogenesis and genetics of psoriasis. With the new data we have obtained, we aim to contribute to the development of new personalized treatment strategies in the future.