İnsülin direnci tanısı olan ve diyetisyene başvuran bireylerin vücut ağırlık kaybı durumlarının incelenmesi
Investigation of body weight loss status of individuals with insulin resistance diagnosis and referring to a dietitian
  1. Tez No: 826335
  2. Yazar: NAZ KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsülin direncine sahip kişilerin her geçen gün sayısı artmaktadır ve birçok kronik hastalığın etiyolojisinde yer alır. İnsülin direnci erken teşhisi farklı kronik hastalıkların önlenmesinde rol oynar. İnsülin direnci iştah metabolizmasıyla ilişkilidir. İnsülin direncine sahip kişilerin genellikle şikâyeti doyma hissinin oluşmaması, çabuk açlık hissetme ve iştah kontrolünde zorluk, aşırı tatlı/hamurlu ve yağlı ürünlere karşı isteklerinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Çalışmaya insülin direnci olan, gönüllü ve dışlama kriterlerine dahil olmayan 125 kadın (%58,7) ve 88 erkek (%41,3) olmak üzere toplamda 213 bireye anket formu uygulanmıştır. Anket verileri, araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Anket formu; genel bilgiler, sağlık bilgileri, beslenme durumu bilgileri ve insülin direnci tanısı ve bilgileri bilgileri olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Verinin istatistiksel analizi SPSS 25 istatistik paket programında yapılmıştır. Katılımcıların“Kilo (kg)”ortalamalarının 87,98 ± 15,83 kg,“Boy (cm)”ortalamalarının 166,48 ± 7,96 cm,“BKİ (kg/m2 )”ortalamalarının 31,66 ± 4,33 kg/m2 ,“Yağ Ağırlığı (kg)”ortalamalarının 35,32±10,51 kg,“Kas Ağırlığı (kg)”ortalamalarının 29,39±6,37 kg ve“Su Ağırlığı (kg)”ortalamalarının 38,20±8,48 kg olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of people with insulin resistance is increasing day by day and is involved in the etiology of many chronic diseases. Early diagnosis of insulin resistance plays a role in the prevention of different chronic diseases. Insulin resistance is associated with appetite metabolism. It has been determined that people with insulin resistance generally complain of not feeling full, feeling hungry quickly and having difficulty in appetite control, and cravings for excessively sweet/pastry and fatty products. A questionnaire form was applied to a total of 213 individuals, 125 women (58.7%) and 88 men (41.3%) with insulin resistance, who were volunteers and were not included in the exclusion criteria. Survey data were obtained by the researcher using face-to-face interview technique. Survey form; It consists of four sections: general information, health information, nutritional status information, and insulin resistance diagnosis and information. Statistical analysis of the data was made in SPSS 25 statistical package program. The participants' average“Weight (kg)”was 87.98 ± 15.83 kg,“Height (cm)”average was 166.48 ± 7.96 cm,“BMI (kg/m2)”average was 31.66 ± 4.33 kg /m2 ,“Fat Weight (kg)”averages 35.32±10.51 kg,“Muscle Weight (kg)”averages 29.39±6.37 kg and“Water Weight (kg)”averages 38.20±8 It was found to be .48 kg.