Characterisation and modelling of dynamic behaviour of wire rope isolators
Çelik sarmal halat tipi sönümleme elemanlarının dinamik davranışının karakterizasyonu ve modellenmesi
- Tez No: 826353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dinamik yüklemenin (şok ve titreşim) yapılar üzerindeki etkileri dayanılmaz hale geldiğinde, yapısal hasar ortaya çıkabilemektedir. Pasif şok ve titreşim izolasyon elemanlarından biri olan Çelik Sarmal Halat Tipi Sönümleme Elemanı (WRI), ilgili yapıyı çevresindeki dinamik yüklerden etkili bir şekilde izole edebilmektedir. WRI'lar, endüstride titreşim ve şok izolasyonu için yaygın olarak kullanılmaktadır. WRI nispeten yeni geliştirilmiş ve oldukça doğrusal olmayan bir pasif izolasyon elemanıdır. WRI'ların dinamik davranışını karakterize etmek ve modellemek oldukça uğraşı gerektiren bir konudur. Bu tezdeki motivasyonumuz, gerekli teorik modelleri sunarak ve bu teorik modelleri çeşitli deneysel ölçümlerle doğrulayarak sarmal WRI'ların oldukça doğrusal olmayan dinamik davranışını tam olarak karakterize etmektir.
Özet (Çeviri)
When the effects of dynamic loading (shock and vibration) on the structures become intolerable, structural damage or failure may appear. The Wire Rope Isolator (WRI), one of the passive shock and vibration isolation elements, can effectively isolate the structure from disturbing loadings. WRIs are extensively used in the industry for vibration and shock isolation. WRI is a relatively newly developed, highly non-linear passive isolation element. Understanding the dynamic characteristics of“Wire Rope Isolators”and establishing the necessary theoretical background is challenging. Our motivation in this thesis is to fully characterize the highly non-linear dynamic behaviour of helical WRIs by presenting necessary theoretical models and verifying these theoretical models with various experimental measurements.