Adım adım kurulan çevre bilinci: Likya Yolu
Environmental conciousness step by step: The Lycian Way
- Tez No: 826352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KENDİR BERAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Coğrafya ve onun barındırdığı kültürel ve doğal değerler, tüm insanlığın ortak değerleridir. Tezde, bu ortak değerleri benimsemek, doğaya karşı sorumlu bir tavır içinde olmak ve çevre korumaya aktif katılım göstermek gibi olgular, 'yeri sahiplenme' kavramı ile ilişkilendirilir. Tezde, yeri sahiplenme kavramı, bir yere uzaktan ve yakından bakış farklılıklarının etkisi incelenerek tartışılmaktadır. Bu amaç doğrultusunda tezde, yakından bakışı mümkün kılan bedensel bir pratik olan, yürüme pratiği merkeze alınmıştır. Tezde örnek araştırma bölgesi, bölgenin sahip olduğu kültürel ve doğal değerlerin bütünselliğini tartışabilmek amacıyla, büyük çoğunluğu Antalya'da bulunan, kültürel bir rota olan Likya Yolu ve çevresi olarak belirlenmiştir. Likya Yolu'nun bütünselliğini tehdit eden büyük altyapı projeleri ve kontrolsüz yapılaşma gibi unsurların, bu yolu yürüyen yürüyüşçü tarafından nasıl algılandığı tezin konusu içindedir. Bu bağlamda yolun maruz kaldığı tehditlere tarihsel bir perspektiften bakılacaktır. Yürüme pratiğini yeri sahiplenme bağlamında inceleyen tezin araştırma yöntemi; pilot bölgede gerçekleşen kişisel yürüyüşlere, yürüyüşçülerin sosyal ağlarında paylaştıkları deneyimlere, pilot bölgede çevre korunmaya katkı bağlamında etkisi olmuş kişilerden oluşan ve tezde 'yeri sahiplenme ağı' olarak tanımlanan ağın çeşitli aktörleriyle gerçekleşen yarı yapılandırılmış röportajlara ve literatür analizine dayanmaktadır. Tez boyunca yürüyüşçünün deneyimi, yoldaki karşılaşmalar üzerinden görsel bir anlatı yoluyla aktarılmaya çalışılır. Anlatı boyunca, yürüme pratiği ile bedenen bir yerde bulunmanın yerin maruz kaldığı çeşitli tehlikelere karşı pozisyon alma potansiyeli ve bu potansiyelin, çevre sorunlarının ve tehditlerin görünür kılınmasına etkisi tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Geography and the cultural and natural values it encompasses are common assets of all humanity. In this thesis, actions such as embracing these shared values, adopting a responsible attitude towards nature, and actively participating in environmental conservation are associated with the concept of ' environmental stewardship '. The thesis discusses the impact of different perspectives on the concept of environmental stewardship - both from a distance, and up close. To achieve this goal, the thesis focuses on the embodied practice of walking, which enables a close perspective. The selected research area for the thesis is the Lycian Way and its surrounding region, primarily located in Antalya, chosen to discuss the integrity of the cultural and natural values of the region. The thesis examines how factors that threaten the integrity of the Lycian Way, such as development and construction, are perceived by the hikers who walk the trail. In this context, the threats to the trail will be examined from a historical perspective. The research methodology employed in the thesis examines the practice of walking within the framework of environmental stewardship. It is based on personal walks conducted in the pilot region, the experiences shared by hikers in their social networks, semi-structured interviews with actors involved in environmental conservation in the pilot region, collectively referred to as the ' environmental stewardship network' in the thesis, and literature analysis. Throughout the thesis, the hiker's experience is conveyed through a visual narrative based on encounters along the trail. The potential of positioning oneself against various threats faced by the place while engaging in the practice of walking and the influence of this potential in making environmental issues and threats visible will be discussed.