The rate of kcnj11 polymorphism in type 2 diabetes mellitus patients in Sulaimaniyah/Iraq
Süleymaniye/Irak'ta tip 2 diabetes mellitus hastalarında kcnj11 polimorfizmi oranı
- Tez No: 826363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLİ ÇİLİNGİR YELTEKİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAİB AHMED HAMASOOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Diabetes Mellitus (DM), hiperglisemiye neden olan ve uygun tedavi edilmediğinde yaşamı tehdit eden etkileri olan bir hastalıktır. Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM), diyabetin multifaktöriyel bir tipi olup, sebeplerinden biri de genetik faktördür. KCNJ11 genindeki tek nükleotid polimorfizmi (SNP), insülin düzeyinde azalmaya neden olur ve hiperglisemiye dönüşür. Bu nedenle, bu çalışmada T2DM ile ilişkili olarak Irak'ın Süleymaniye KCNJ11 SNP'lerin oranı bulunmaya çalışılacaktır. Tip 2 Diabetes Mellitus hastasından 50 kan örneği toplandı. Razeen Medical hastanesindeki 50 T2DM hastası (25 erkek ve 25 kadın) ile vaka kontrolü için Biyokimyasal Testlerle (Glikollenmiş Hemoglobin Testi HbA1C, Rastgele Kan Şekeri Testi, Kan Grubu) tahliller yapıldı. Ayrıca kan örneklerinin moleküler testi Bağdat'taki Nabu Bilimsel Vakfı'laboratuvarında yapıldı. Kan DNA ekstraksiyonu ve ardından kantitasyon işlemi, KCNJ11 geninin amplifikasyonunun polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile gerçekleştirildi. Her numuneden alınan PCR ürünü, tek nükleotid polimorfizminin belirlenmesi amacıyla Sanger yöntemiyle sekanslama için makrogen-Kore'ye gönderilerek analiz gerçekleştirildi. Vaka kontrol çalışmasının genel sonuçları genetik durum (AA (vahşi tip), AG(heterozigot), GG (homozigot) vakaların %10'unu AA, %50'sinin AG ve %40'ının GG' olduğu belirlendi. Kontrollerin %5'inin AA, %10'unun AG ve %85'inin GG olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is disease causes hyperglycemia and have some life threating effects if not treated properly. People with Type 2 Diabetes mellitus (T2DM) have more than one reason, and genetics is one of them. Single nucleotide polymorphism (SNPs) in KCNJ11 gene causes reduction in the level of insulin and it turns to hyperglycemia. Therefore, this study will try to find the rate of KCNJ11 SNPs in Sulaimaniyah-Iraq in relation to T2DM. A total of 50 blood samples were obtained from individuals diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus. The applied methodologies based on a case-control design with 50 T2DM patients from Razeen Medical Hospital (25 males and 25 female's case – control) were the Biochemical Tests (Glycolated Hemoglobin Test HbA1C, RandomBlood Suger Test, Blood group) assay were done. In addition, The Molecular test of blood sample were done in (Nabu Scientific Foundation in Baghdad-Iraq). The Blood DNA extraction then quantitation after that Polymerase chain reaction (PCR) was used to make the KCNJ11 gene bigger. PCR product from each sample have been send to macrogen- Korea for sequencing by Sanger method to identify the single nucleotide polymorphism.According to the case-control research, 10% of cases are AA, 50% are AG, and 40% are GG. Controls are 5% AA, 10% AG, and 85% GG. There was a strong (P-value >0.05) link between the gene rates of T2DM patients and controls, which suggests that the rs5219 variant may play a role in Sulaimaniyah-Iraq and that genetic status (AA, AG, GG) impacts T2DM risk. HbA1C and blood sugar variations Statistical significance was seen between the case and control groups. since the p-value was less than 0.05. Genetic status (AA, AG, GG) does not affect blood group, BMI, sex, married state, geographic location, or age, according to the study