Electric device classification by power consumption for optimal power management in IoT network
  1. Tez No: 826392
  2. Yazar: ZOHAD ABDULJAWAD M. TAWFWWQ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Güç faktörü, (gerçek) gücün bir AC bileşeni tarafından tüketilen toplam (görünen) güce (kVA) oranıdır. Elektrik enerjisinin ne kadar verimli bir şekilde yararlı iş çıktısına dönüştürüldüğünün bir ölçüsüdür. İdeal güç faktörü 1'dir. Birden az herhangi bir değer, eldeki asıl görevi gerçekleştirmek için ekstra güç gerektiği anlamına gelir. Ev yükleri, endüktif yükler ve kapasitif yükler arasında değişir. Dengesiz yükler güç faktöründe bir farka yol açar ve bu da güçte kayıplara yol açar. Bu tezin temel amacı, güç kayıplarını ortadan kaldırmak amacıyla yük dengelemedir. Bu tez çalışması dört aşamada özetlenmiştir, birincisi yükler arasındaki fark miktarının tahmini, ikincisi güç faktöründe sapmaya neden olan aşırı güç veren yükün kalitesinin tahmini ve üçüncüsü tedavi yönteminin belirlenmesiydi ve tüm bunlar, bu çalışmanın üçüncü ve dördüncü bölümlerinde bahsedilen makine öğrenimi algoritmaları aracılığıyla yapıldı. . Bu çalışmanın dördüncü adımı, programlanmış lojik kontrolör kullanılarak zaman farkı ile dönüşümlü çalışarak yükleri dengelemeye çalışan bir sistem organize etmekti. Yüklerin uyumlaştırılmasına yol açan PLC sisteminin performansı.
Özet (Çeviri)
Power factor is the ratio of (real) power to total (apparent) power (kVA) consumed by an AC component. It is a measure of how efficiently electrical energy is converted into useful work output. The ideal power factor is 1. Anything less than one means that extra power is required to accomplish the actual task at hand. Household loads vary between inductive loads and capacitive loads. Unbalanced loads lead to a difference in the power factor, and this in turn leads to losses in power. The main objective of this thesis was load balancing for the purpose of eliminating power losses. The work of this thesis was summarized in four stages, the first was the prediction of the amount of the difference between the loads, the second was the prediction of the quality of the overpowering load that causes a deviation in the power factor, and the third was the determination of the treatment method, and all of this was done through machine learning algorithms that are mentioned in the third and fourth chapters of this work. . The fourth step in this work was to organize a system that works on balancing the loads by alternating operation with a time difference by using the programmed logic controller. The performance of the PLC system, which in turn led to the harmonization of loads.