A generic and real-time internet of things attack realization and detection testbed
Nesnelerin interneti sistemlerinde saldırı gerçekleştirme ve tespit etme için genel amaçlı ve gerçek zamanlı test ortamı
- Tez No: 826393
- Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hızla gelişen nesnelerin interneti (IoT) alanı, sıradan nesneleri birbirine bağlı akıllı cihazlara dönüştürerek çeşitli sektörlerde veri toplama ve gerçek zamanlı analiz kapasitesini geliştirir, bu da verimliliği ve veri kullanımını artırır. Ancak, nesnelerin interneti sistemlerinin çoğalmasıyla bu cihazların güvenlik tehditleri ve zaafiyetleri de artmıştır. Veri gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak için güvenli veri transferleri ve potansiyel saldırganları tespit etme dahil olmak üzere sağlam güvenlik önlemlerini sağlamak kritik önem taşır. Bu tezde, nesnelerin interneti test ortamlarının önemini ve saldırı tespit sistemlerinin bu riskleri ve zayıflıkları hafifletme rolünü vurgulamaktayız. Güvenlik perspektifinden genel nesnelerin interneti cihazlarını taklit etmek amacıyla düşük maliyetli bir test ortamı oluşturuyoruz.Toplanan ağ verilerini kullanarak, hem zararsız hem de zararlı trafik içeren, 17 tür siber saldırıyı tespit etmek ve sınıflandırmak için makine öğrenmesine dayalı gerçek zamanlı bir saldırı tespit sistemi geliştirildi. 0.9504 F1 skoru ve 0.9524 duyarlılık değeri ile sonuçlar, önerilen gerçek zamanlı siber saldırı tespit sisteminin nesnelerin interneti sistemlerinde çeşitli siber saldırıları tespit edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly evolving Internet of Things (IoT) systems, which transform ordinary objects into interconnected smart devices, offer numerous advantages such as improved data collection and real-time analysis, leading to enhanced efficiency and resource utilization across various sectors. However, with the expansion of IoT, the security threats and vulnerabilities of these devices have also increased. Ensuring robust security measures, including secure data transfer and detecting potential attackers become crucial for maintaining data privacy, integrity, and availability. In this thesis, we underline the significance of IoT testbeds and the role of intrusion detection systems in mitigating these risks and vulnerabilities. We construct a low-cost IoT testbed in order to emulate generic IoT devices from a security perspective. By the use of collected network data, which include both benign and malicious traffic, a machine-learning-based real-time attack detection system is developed to detect and classify 17 types of cyber attacks. With F1 score of 0.9504 and recall value of 0.9524, the results show that the proposed real-time intrusion detection system can detect various cyberattacks on IoT systems.