Beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanım düzeylerinin incelenmesi
Department of physical education and sportsexamination of physical education teachers' information technology use levels
- Tez No: 826414
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALTUNHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; Diyarbakır ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanım düzeylerinin incelenmesidir. Çalışma betimsel tarama modelinin kullanıldığı nicel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ilinde, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, özel ve devlet okullarında görev yapan, rastgele seçilmiş 393 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada Bayraktar tarafından 2015 yılında geliştirilen ''Öğretmenlerin Bilişim Teknolojisi Kullanım Düzeylerini Belirleme Ölçeği'' uygulanmıştır. Ölçekten elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analizler elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanımının yüksek düzeyde olduğu sonucu bulunmuştur. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından, beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanım düzeyleri arasında anlamlı farlılıklar bulunmamıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinden lisansüstü eğitim alanların bilişim teknolojileri kullanım düzeyleri, lisansüstü eğitim almayan öğretmenlere göre daha yüksek çıkmıştır. Teknolojiye dair hizmet içi eğitim almış beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanım düzeyleri almayanlara göre anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Lisede görevli beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojileri kullanım düzeyleri ortaokulda görev yapan beden eğitimi öğretmenlerine göre daha yüksektir. Beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki kıdem yılı ve yaş değişkenleri incelendiğinde, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin kişisel olarak sahip oldukları teknoloji ve görev yaptıkları okul değişkenleri açısından bilişim teknolojileri kullanım düzeleri incelendiğinde gruplar arasında anlamlı farklılaşma bulunmamıştır. Sonuç olarak araştırmamıza katılım gösteren beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanma düzeyleri iyi bir seviyededir. Diyarbakır ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojilerinin ölçüldüğü bu çalışma örneklem büyüklüğü genişletilerek daha ayrıntılı bir çalışma yapılarak beden eğitimi öğretmenlerinin bilişim teknolojilerini kullanma düzeyleri açısından daha iyi sonuçlar ortaya çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to determine the information technology usage levels of physical education teachers working in Diyarbakır. It is a study in the descriptive survey model in which the quantitative method is used. The sample of the research consists of 393 randomly selected physical education teachers working in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in Diyarbakır in the 2021-2022 academic year. In the research, the“Scale for Determining the Levels of Information Technology Use of Teachers”developed by Bayraktar (2015) was used and the obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 package program. Within the scope of the research, it was concluded that physical education teachers have a high level of use of information technologies. According to the results of the research, no significant differences were found between male teachers and female teachers in terms of information technology use levels. Among the physical education teachers, the level of use of information technologies was higher for those who had postgraduate education. There was no significant difference in the level of use of information technologies of physical education teachers who received in-service training on technology compared to those who did not. The level of use of information technologies of physical education teachers working in high school is higher than physical education teachers working in secondary schools. Significant differences were found between the groups according to the variables of teachers' age and professional seniority. In addition, there were no significant differences in information technology usage levels according to the technologies in the school where the teachers work and that they personally own. As a result, the level of using information technologies of physical education teachers participating in our research is at a good level. The sample size of this study, in which the information technologies of physical education teachers working in Diyarbakir is measured, can be expanded and a more detailed study can be done, and better results can be obtained in terms of the level of use of information technologies by physical education teachers