Gaziantep ili yapay zeka tabanlı akıllı ulaşım sistemleri ile adaftif sinyalizasyon kontrolü ve simülasyonu
Gazi̇antep province artificial intelligence basedintelligent transportation systems, adaptive signalizationcontrol and simulation
- Tez No: 826454
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GAZİANTEP İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hızla gelişen bir teknoloji döneminde olduğumuz son yıllarda dünya genelinde birçok ülkenin sorunu olan trafik sorunu Türkiye'de de birçok şehirde kronik bir sorun haline gelmiştir. Gaziantep, günümüz verilerine göre 2 milyon 130 bin 432 nüfus ve 504511 araç sayısı ile ülkemizin hem araç hem de nüfus bakımından en yoğun 9. kentidir. Gaziantep'te otomobil başına düşen kişi sayısı 8,2'dir. Günden güne artan trafik hacmi özellikle kentin merkezi kavşaklarından olan İller Bankası-1, İller Bankası-2 ve Shell kavşaklarında etkili olmuştur. Bu çalışma kapsamında çalışma alanı içinde belirlenen kavşak ve koridorlarda sorunlarla ilgili doğru tespitlerin yapılması ve sonrasında oluşturulacak öneri projeler için gerekli analitik altlıkların oluşturulması amaçlanmıştır. Mevcut durum ve sorun tespitleri için sahada yapılan gözlemler ve zirve saat kavşak trafik sayımları kullanılarak PTV-Vissim ve Aimsun yazılımlarının yardımıyla mevcut durumun trafik mikro-simülasyon modelleri oluşturulmuş ve analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, when we are in a rapidly developing technology period, the traffic problem, which is the problem of many countries around the world, has become a chronic problem in many cities in Turkey. According to today's data, Gaziantep is the ninth most dense city of our country in terms of both vehicles and population, with a population of 2 million 130 thousand 432 and the number of 504511 vehicles. The number of people per car in Gaziantep is 8,2. The traffic volume increasing day by day has been especially effective at the Iller-1,Iller-2 and Shell intersections, which are among the central intersections of the city. Within the scope of this study, it is aimed to make correct determinations about the problems in the intersections and corridors determined within the study area and to create the necessary analytical bases for the proposed projects to be created afterwards. By using field observations and peak hour intersection traffic counts for current situation and problem determinations, with the help of PTV-Vissim and Aimsun software, traffic micro-simulation models of the current situation were created and analyzes were carried out.