Rapid prototyping of microfluidic tissue culture systems via mask based photo polymerization
Mikroakışkan doku kültür sistemlerinin maske tabanlı foto polimerizasyon ile hızlı prototiplenmesi
- Tez No: 826455
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ ÖZÇELİKKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mikrofabrikasyon ve mikroakışkanlardaki gelişen teknolojiler, muhtelif sağlık ve hastalık koşullarında doğal doku mikroortamının belli özelliklerini taklit edebilen in vitro insan fizyolojisi modellerini mümkün kıldı. Özellikle mikroakışkan tümör modelleri, kanser nanoilaçlarının öngörücü taraması ve kişisel tedavi senaryolarının değerlendirilmesi için büyük umut vadediyor. Ancak standart üretim yöntemlerine olan bağlılık bu tür platformların hızlı bir şekilde prototiplenmesi ve kişisel ihtiyaçlara göre uyarlanmasını sınırlıyor. Bu sorunu çözmek amacıyla bu tez, mikroakışkan cihaz üretim iş akışına olanak tanımak için tüketici sınıfı 3B yazıcılar kullanılarak mikroakışkan cihaz üretim sürecini oluşturmayı ve bu cihazlarda makromolekül taşınımı ve hücrelerin tekli ve ikili kültürünü analiz ederek cihaz kabiliyetlerini göstermeyi amaçlamaktadır. Sonuçlar, yazıcıların xy düzlemi ve z ekseninde tasarım değerleriyle iyi uyumda boşluklar üretebilmesine karşın basılmış çıkıntı yükseklikleriyle ilişkişi bir yüzdelik kayıp olduğunu göstermektedir. Makromolekül taşınım sonuçları, başarılı analizlerin gerçekleştirilebileceğini, ancak perfüzyon stratejilerine bağlı olarak cihazlarda istenmeyen adveksiyon etkilerinin ortaya çıkabileceğini önermektedir. Son olarak, hücre kültürü deneyleri, cihazlarla birkaç gün boyunca kültürün mümkün olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Emerging technologies in microfabrication and microfluidics have enabled in vitro models of human physiology that can mimic certain features of native tissue microenvironment in various health and disease conditions. In particular, microfluidic tumor models show great promise for predictive screening of cancer nanomedicine and evaluation of personalized treatment scenarios. However, reliance on standard manufacturing methods limit the ability of such platforms to be rapidly prototyped and tailored according to personal needs. In order to address this problem, this thesis focuses on utilizing consumer grade 3D printers to establish a microfluidic device manufacturing workflow and demonstrate device capabilities by analyzing macromolecule transport as well as mono and coculture of cells on these devices. Results show that while printers can manufacture cavities with good compliance of design values in xy-plane and z-axis, there is a percent loss associated with printed protrusion heights. Macromolecule transport results suggest that successful analysis can be performed, however, unwanted advection effects can become present on devices depending on perfusion strategies. Finally, cell culture experiments show that on device culture is possible for multiple days with the devices.