Boğazlıyan Devlet Hastanesi Gebe Eğitim Okulunda Verilen Eğitim Etkinliğinin Değerlendirilmesi
Boğazlıyan Devlet Hastanesi Gebe Eğitim Okulunda Verilen Eğitim Etkinliğinin Değerlendirilmesi
  1. Tez No: 826462
  2. Yazar: OKAN TANIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın amacı gebe okullarında verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi. Yozgat ili Boğazlıyan Devlet Hastanesi'nde yapılan bu çalışma Tanımlayıcı Analitik niteliktedir. Boğazlıyan Devlet Hastanesi gebelik okulunda 2019-2020 yılları arasında eğitim alan 200 anne adayı ve eğitim almayan 200 anne adayının doğumdan sonraki 6.ayında, verilen eğitimin etkinliğini değerlendirmek amacıyla toplam 400 kişi ile yapılmıştır. Veriler anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Eğitimin etkinliğini değerlendiren sorular Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen ders içeriklerine göre hazırlanmıştır. Anket formlarında 11 soru demografik bilgileri içermekte olup, 60 soru gebelik ve sonrası ilk 6 aylık süreçte anne ve bebek sağlığı ile ilgilidir. Kişilerin aydınlatılmış onam formları alınmıştır. Toplam 71 soru içeren anket yüz yüze görüşme yolu ile yapılmıştır. Demografik verilerde katılımcılar arasında anlamlı fark bulunmamaktadır. Eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi amacı ile ilgili 60 sorudan 49 tanesinde sonuçlar eğitim alan grupta yüksektir ve aradaki fark anlamlıdır. Gebelik süreci planlamasında doğumun nerede yapılacağı, gebelik sürecinde sağlık personelinden bilgi alınması, doğum doktorunun belirlenmesinde eğitim alan grupta sonuçlar yüksektir ve aradaki fark anlamlıdır. Gebelik süresince hijyen alışkanlıkların karşılaştırılmasında eğitim alan grupta sonuçlar yüksektir ve aradaki fark anlamlıdır. Gebelikte ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorularda eğitim alan grupta sonuçlar yüksektir ve aradaki fark anlamlıdır. Gebelikte folik asit, demir ve vitamin desteği alma konusunda eğitim alan grupta sonuçlar yüksektir ve aradaki fark anlamlıdır. Gebelikte yapılan tarama testleri konusunda eğitim alan grupta sonuçlar yüksektir ve aradaki fark anlamlıs. Gebelik sürecinde oluşan fiziki hassasiyetlere yaklaşım konusunda eğitim alan grupta sonuçlar yüksektir ve aradaki fark anlamlıdır. Gebe Okullarında verilen eğitimler faydalıdır. Anne adayı tüm gebelerin bu eğitimleri alması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the effectiveness of the education given in pregnant schools. This study, which was conducted in Yozgat province Boğazlıyan State Hospital, is Descriptive Analytical. It was conducted with a total of 400 people in order to evaluate the effectiveness of the training given in the 6th month after the birth of 200 expectant mothers who received training at Boğazlıyan State Hospital pregnancy school between 2019-2020 and 200 expectant mothers who did not receive education. Data were collected through questionnaire forms. The questions evaluating the effectiveness of the training were prepared according to the course contents determined by the Ministry of Health. 11 questions in the questionnaires contain demographic information, and 60 questions are about mother and baby health during pregnancy and the first 6 months after it. Informed consent forms were obtained from the individuals. The questionnaire containing a total of 71 questions was conducted through face-to-face interviews. There is no significant difference between the participants in demographic data. For the purpose of evaluating the effectiveness of the training, the results in 49 out of 60 questions were high in the group that received the training, and the difference was significant. The results are high in the group that received training in the planning of the pregnancy process, where the birth will take place, obtaining information from the health personnel during the pregnancy process, and the determination of the obstetrician, and the difference is significant. In the comparison of hygiene habits during pregnancy, the results are high in the group that received training and the difference is significant. In the group that received training in questions about oral and dental health during pregnancy, the results were high and the difference was significant. In the group who received training on taking folic acid, iron and vitamin supplements during pregnancy, the results were high and the difference was significant. In the group who received training on screening tests during pregnancy, the results were higher and the difference was significant. In the group who received training on the approach to physical sensitivities during pregnancy, the results were high and the difference was significant. The trainings given in Pregnant Schools are beneficial. All pregnant women should be provided with these trainings.