Mağdur vekillerinin gözünden cinsel saldırı suçunda delillendirme problemi ve ikincil mağduriyet
The problem of secondary victimization and proving challenges in sexual assault from the perspectives of victims advocates
  1. Tez No: 826484
  2. Yazar: FATMA ESRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİME ERBAŞ, PROF. DR. SADIK TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Cinsel saldırı, ceza adaleti sistemi içerisinde soruşturma ve kovuşturma oranlarının çok düşük; buna karşılık suçun siyah rakamlarının ise çok yüksek olduğu suç türlerinden biridir. Siyah rakamların yüksek, soruşturma ve kovuşturma oranlarının düşük olmasının altında yatan önemli sebeplerden biri ceza adaleti sistemi içerisine giren suç mağdurlarının sistem tarafından ikincil mağduriyetlere maruz bırakılması, ihbar ve şikayetlerine itibar edilmemesidir. Bir diğer sebep ise ceza adaleti sisteminde bu suçun etkin soruşturulması için atılan adımların yetersiz olması ve devamlılığının sağlanmamasıdır. Bu çalışmada cinsel saldırı suçunda ispat problemine ve suç mağdurlarının delil toplanma sürecinde ceza adaleti sistemi aktörleri tarafından maruz bırakıldıkları ikincil mağduriyetlere odaklanılmıştır. Bu suç türünde ispat probleminin ve mağdurların maruz bırakıldıkları ikincil mağduriyetlerin detaylı bir şekilde incelenebilmesi için öncelikle bu sorunlarının nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığının anlaşılabilmesi gerekir. Bu sebeple bu çalışmada nitel araştırma yöntemleri kullanılarak sahadan veri toplanmış, ülkemizde suç istatistiklerinin en yoğun olduğu yedi ilde 33 vekil avukatla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Vekil avukatlarla yapılan görüşmelerde bu suç türü açısından uygulamada ne tür problemlerle karşılaşıldığı aydınlatılmak istenmiştir. Son olarak ABD'de uygulamada olan SANE (Sexual Assault Nurse Examiner) programı açıklanarak, bu sistem ülkemiz için önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sexual assault are among the crime types with notably low investigation and prosecution rates within the criminal justice system, leading to a high attrition rate as well as high dark figure rate. A significant contributing factor to this issue is the phenomenon of secondary victimization, wherein crime victims who engage with the criminal justice system often face further mistreatment and their reports or complaints go unaddressed. Another contributing factor is the lack of tools and resources within the criminal justice system to effectively investigate these offenses. Studies have demonstrated that a considerable number of cases involving victims reporting sexual offenses to the police remain unresolved at various stages of investigation and prosecution due to insufficient evidence or result in acquittal. This study primarily focuses on the challenges related to evidence collection in sexual assault cases and the secondary victimization experienced by crime victims from actors within the criminal justice system during the process. To delve into the intricacies of these challenges, it's imperative to first understand the underlying causes and mechanisms that give rise to these issues. To achieve this understanding, the study employs qualitative research methods, gathering data from the field through semi-structured interviews with 33 attorneys across seven cities with the highest crime rates in Turkey. The aim of these interviews with attorneys is to shed light on the criminal justice system's approach toward victims and to identify practical hurdles encountered in evidence collection, preservation, and storage. Finally, the study introduces the SANE (Sexual Assault Nurse Examiner) program, which is currently implemented in the USA.