Çocuk edebiyatı alanında hazırlanan tezlerin bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of theses prepared in the field of children's literature
  1. Tez No: 826485
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL İNCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYTULLAH KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada çocuk edebiyatı alanında erişim izni bulunan ve eğitim öğretim konu alanında hazırlanan lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel betimsel model, araştırma yöntemi olarak benimsenmiştir. Araştırmanın evreni çocuk edebiyatı sahasındaki bütün tezlerdir. Araştırmanın çalışma grubu YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanına kayıtlı izinli ve eğitim öğretim konu alanında lisansüstü 700 lisansüstü tezden oluşmaktadır. Veri kaynağı olarak YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanı seçilmiştir. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilen 16 sorudan oluşan Lisansüstü Tez Analiz Formu'dur. Araştırmada elde edilen veriler bibliyometrik analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulardan hareketler çocuk edebiyatı alanında en fazla tez 2019 yılında yazılmıştır(f=160). En fazla tez yüksek lisans türünde hazırlanmıştır(f=601). Tezlerde en fazla ele alınan konu çocuk edebiyatı konusudur. Tez yazarlarının biyolojik cinsiyeti dağılımında kadın cinsiyet daha baskındır(f=494). Tezlerin en fazla hazırlandığı üniversite Ankara Üniversitesidir(f=54). Tezlerin en fazla hazırlandığı enstitü Eğitim Bilimleri Enstitüsüdür(f=382). Tezlerin en fazla hazırlandığı anabilim dalı Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalıdır(f=208). Tezlerin en çok hazırlandığı bilim dalı Türkçe Eğitimi Bilim Dalıdır(f=349). Tezlere en fazla danışmanlık yapan akademisyenler Yard. Doç. Dr./Dr. Öğretim Üyesi unvanlı akademisyenlerdir(f=270). Tezlere en fazla danışmanlık yapan akademisyen Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sedat SEVER'dir(f=29). Tezler en fazla 101-150 sayfa aralığında yazılmıştır(f=193). Tezlerde en fazla kullanılan araştırma yöntemi nitel araştırma yöntemidir(f=580). Tezler en fazla Türkçe olarak yazılmıştır(f=689). Dil olarak Türkçe dışında yazılan tezler de mevcuttur(f=11). Tezlerde en fazla kullanılan anahtar kelime“çocuk edebiyatı”dır. Çocuk edebiyatı alanında yüksek lisans düzeyinde üretilen tezlerin ciddi bir sayıya ulaşmasına rağmen doktora tezlerinin yeterli sayıda olmadığı, alana ilişkin hazırlanan tezlerin büyük çoğunluğu nitel çalışmalardan oluştuğu, literatürde en fazla tezin hazırlandığı üniversitelerin Ankara'da kurumsallaşmasını tamamlamış üniversiteler olduğu, çocuk edebiyatı lisansüstü araştırmalara kadınların daha fazla ilgi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the bibliometric analysis of postgraduate theses that have access permission in the field of children's literature and are prepared in the field of education. Quantitative descriptive model was adopted as the research method in the research. The universe of the research is all theses in the field of children's literature. The study group of the research consists of 700 postgraduate theses registered in the YÖK National Thesis Center database, on leave and in the field of education. YÖK National Thesis Center database was chosen as the data source. The data collection tool is the Graduate Thesis Analysis Form consisting of 16 questions developed by the researcher. The data obtained in the research were analyzed using the bibliometric analysis technique. According to the findings obtained in the research, the highest number of theses in the field of children's literature were written in 2019 (f = 160). Most theses were prepared in the master's degree type (f = 601). The most frequently discussed topic in theses is children's literature. In the biological gender distribution of thesis writers, female gender is more dominant (f = 494). The university where the most theses are prepared is Ankara University (f = 54). The institute where the most theses are prepared is the Institute of Educational Sciences (f = 382). The department where the most theses are prepared is the Department of Turkish Education (f = 208). The branch of science in which the most theses are prepared is the Department of Turkish Education (f = 349). The academicians who advised the theses the most were Asst. Assoc. Dr./Dr. They are academics with the title of Faculty Member (f = 270). The academician who advised the theses the most is Ankara University faculty member Prof. Dr. Sedat SEVER (f=29). Theses were written in the range of 101-150 pages at most (f = 193). The most used research method in theses is the qualitative research method (f = 580). Theses were mostly written in Turkish (f=689). There are also theses written in languages ​​other than Turkish (f=11). The most used keyword in theses is“children's literature”. Although the number of theses produced at the master's level in the field of children's literature has reached a significant number, the number of doctoral theses is not sufficient, the majority of theses prepared in the field consist of qualitative studies, the universities where the most theses are prepared in the literature are the universities that have completed their institutionalization in Ankara, and women are more likely to participate in postgraduate research in children's literature. It was concluded that he showed interest.