Çevre sorunlarıyla mücadelede yerel yönetimlerin rolü ve önemi: Çanakkale belediyesi örneği
The role and importance of local governments in combating environmental problems: The example of Çanakkale municipality
  1. Tez No: 826512
  2. Yazar: EMİRHAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çevre sorunları, insan faaliyetlerinin çevre üzerindeki olumsuz etkisinin bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişisel hırslar doğrultusunda çevreyi adeta sömüren insan, çevreyi geri dönüşü olmayan bir sürece sokmuştur. Hızla artan nüfus, kentleşme, sanayileşme ve gelişen teknolojiyle birlikte çevre üzerindeki baskılar iyice artmıştır. Artan baskılar çevrenin kendini yenileyebilme kapasitesini doldurarak beraberinde çevre sorunlarını getirmiştir. İnsanların çevre sorunlarını kavrayabilmesi ve tartışmaya başlaması ne yazık ki son elli yılda mümkün olmuştur. Şiddeti her geçen gün artan çevre sorunları karşısında tek başına başarılı olamayacağını anlayan devletler, çözümü uluslararası iş birliğinde bulmuştur. Bu kapsamda yapılan kongreler, toplantılar ve raporlarda çeşitli görüşler öne sürülmüştür. Bu görüşlerden birisi olan sürdürülebilir çevre yaklaşımı Türkiye tarafından da benimsenmiş ve kalkınma planlarıyla hayata geçirilmiştir. Sürdürülebilir çevrenin hayata geçirilebilmesi için hayati önem taşıyan yerel yönetimler, çevre sorunlarıyla mücadelenin merkezi konumuna gelmiştir. Bu çalışmada yerel yönetim birimleri içerisinde en etkin konumda olan belediyelerin çevre sorunları karşısında ortaya koydukları hedefler, stratejiler ve planlar değerlendirilmiştir. Çanakkale Belediyesi özelinde yapılan çalışmada nitel araştırma tekniklerinden doküman analizi kullanılmış ve elde edilen veriler MAXQDA analiz programıyla incelenmiştir. Elde edilen veriler neticesinde belediyelerin çevre sorunlarıyla mücadelesinin objektif bir değerlendirilmesi yapılarak, eksik yönlerinin geliştirilmesi ve literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems arise as a result of the negative impact of human activities on the environment. Humanity, who exploits the environment in line with his personal ambitions, has put the environment into an irreversible process. With the rapidly increasing population, urbanization, industrialization and developing technology, the pressure on the environment has increased. Increasing pressures have filled the capacity of the environment to renew itself and brought environmental problems with it. Unfortunately, it has only been in the last fifty years that people have been able to understand environmental problems and start discussing them. States, realizing that they cannot be successful alone in the face of increasingly severe environmental problems, have found the solution in international cooperation. Various opinions have been put forward in congresses, meetings and reports held in this context. One of these views, the sustainable environmental approach, has been adopted by Turkey and implemented with its development plans. Local governments, which are vital for the realization of a sustainable environment, have become the center of the fight against environmental problems. With this thesis study, the goals, strategies and plans put forward by the municipalities, which are the most effective among the local government units, against environmental problems have been evaluated. In the study conducted specifically for Çanakkale Municipality, document analysis, one of the qualitative research techniques, was used and the obtained data was analyzed with the MAXQDA analysis program. As a result of the data obtained, it was aimed to make an objective evaluation of the activities carried out by municipalities in combating environmental problems, to improve their shortcomings and to contribute to the literature.