İbreli bitkiler [Pinus nigra L. (Karaçam), Picea pungens L. (mavi ladin)]'den elde edilen bitki ekstraktlarının bazı depo zararlılarına karşı etkileri
Effects of plant extracts from needle plants [Pinus nigra L. (Larch), Picea pungens L. (blue spruce)] against some stored pests
- Tez No: 826553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YEŞİLAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
2023 yılında yürütülen bu çalışmada mavi ladin (Picea pungens) ve karaçam (Pinus nigra)'dan elde edilen 4 farklı dozdaki bitki ekstraktlarının Sitophilus oryzae L., Sitophilus granarius L. (Coleoptera: Curculionidae) ve Tenebrio molitor L. (Coleoptera: Tenebrionidae)'ün ergin dönemlerine insektisidal etkileri incelenmiştir. Tek doz tarama testlerinde %10'luk (w/v) dozlarlarda karaçam ve mavi ladin metanol ekstraktları uygulanmış en yüksek ölüm oranları T. molitor'de her iki ekstrakt içinde 11. günde %100 oranında görülmüş S. oryzae'da ise 21. günde her iki ekstrat için %100 görülmüştür. S. granarius'ta ise 21. günde iki ekstrakt içinde %96,60 oranında görülmüştür. Çalışmanın ikinci kısmında ise doz-etki denemelerinde karaçam ve mavi ladinin farklı dozlardaki ekstraktları kullanılmıştır. Karaçam uygulamasında; S. granarius'da %40'lık dozda 5.günde %100, S.oryzae'de 19. günde %100, T. molitor'de ise %40'lık dozda 3. günde %100 ölüm oranı bulunmuştur. Mavi ladin uygulamasında; S. granarius'da en etkili doz 5. günde %100 ölüm oranı ile %40 olmuştur. S. oryzae'de 19. günde %100 ölüm oranı ile %20'lik doz etkili omuştur. T.molitor'de ise %100 ölüm oranı ile 9. günde %40'lık doz etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study carried out in 2023, The insecticidal effects of four different consentration of plant extracts obtained from blue spruce (Picea pungens) and larch (Pinus nigra) were analyzed for Sitophilus oryzae L., Sitophilus granarius L. (Coleoptera: Curculionidae) and Tenebrio molitor L. (Coleoptera: Tenebrionidae). In single-dose screening tests, methanol extracts of larch and blue spruce were applied at 10% (w/v) doses. The highest mortality rates were seen in T. molitor, 11th day every two extracts, and in S. oryzae, 21th day two extracts. 100% seen for extra. In S. granarius, it was seen in 96.60% of the two extracts on the 21st day. In the second part of the study, different doses of extracts of larch and blue spruce were used in dose-effect experiments. In larch; The mortality rate is low, 100% on the 5th day at a 40% dose in S. granarius, 100% on the 19th day in S.oryzae, and 100% on the 3rd day in T. molitor at a 40% dose. On the blue spruce; In S. granarius, the most effective dose was 40% with a 100% mortality rate on day 5. A 20% dose was effective in S. oryzae with a 100% mortality rate on day 19. As for T.molitor, it was concluded that it was effective at a dose of 40% on the 9th day, with a 100% mortality rate.