Hadis tarihinde bir iletişim ağı olarak yazışmalar
Correspondences as a network in history of hadith
  1. Tez No: 826587
  2. Yazar: HALE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖZAFŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, hadis tarihinde bir iletişim ağı olan yazışmaları konu edinmektedir. Yazışmalara dair anlamlı bir bütün ortaya koymak adına çalışmada zamansal ve mekânsal bir sınırlama yapılmamıştır. Konuyla ilgili doğrudan bir kaynak olmadığı için araştırmada hadis, rical, cerh-taʻdil, tabakat ve tarih kaynaklarından yararlanılmıştır. Bu eserlerde mevcut satır arası, dağınık bilgilerden hareketle hadisçilerin gerek meslektaşları gerekse diğer muhatapları ile olan yazışmaları incelenmiştir. Bu bağlamda; Birinci bölümde mektup ve yazışma konusu üzerinde durulmuş, İslam öncesi Arap yazısının mahiyeti açıklanarak bu dönemde ve İslamî dönemde yazışma geleneği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde hicri ilk iki asırda Arap yazısının gelişimi ele alınmış, Hz. Peygamber'den itibaren yazışmaların tarihi süreçteki seyri ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde hadis usûlünde yazışmalarla ilgili kavramlar tahlil edilmiştir. Bu çerçevede“kitâbet/mükâtebe”ve“icazet”kavramları üzerinde durularak iki tahammül yönteminin yazışmalardaki rolü irdelenmiştir. Son bölümde ise hadisçilerin yazışmaları içerik bakımından sınıflandırılmış ve her bir başlık ön plana çıkan örnekler eşliğinde değerlendirilmiştir. Böylece yazışmaların hadis tarihi ve literatüründeki rolü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses correspondences in history of hadith as a network. In order to present a holistic and meaningful structure about correspondences, temporal and spatial limitations are not included. As there are no primary sources on the issue, hadith, rijāl (hadith transmitters), al-jarḥ wa'l-taʿdīl (hadith critique), ṭabaqāt (biography) and history books are preferred as main sources for the research. Based on the scattered pieces of information extracted from the aforementioned sources, correspondences between the hadith scholars are explored. Within this context, In the first chapter, the cases of letter and correspondence are taken by explaining the nature of the Arabic letter and giving information about the correspondence tradition in Islamic period. In the second chapter, development of the Arabic letter in the first two centuries of hijra is contextualized as well as the course of correspondence in the historical process is handled. In the third chapter, conceptions related to the correspondences in the hadith methodology are analyzed. Within this framework, the two hadith transmission methods and conceptions,“kitāba/mukātaba”and“ijazāh”are focused by scrutinizing their role in the correspondences. In the last chapter, the correspondences of the hadith scholars are classified in terms of the content and also each group is analyzed through the prominent samples. Therefore, the role of the correspondences in the history of hadith and its literature is discovered.