Sivil toplum örgütlerinde ve kurumsal örgütlerde kadın rolünün karşılaştırılmasına yönelik bir çalışma
A study on the comparison of women's role in non-governmental organizations and corporate organizations
- Tez No: 826588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, kadınların kurumsal örgütlerde ve sivil toplum örgütlerinde yönetim pozisyonlarında yer almalarındaki farklılıklar ve benzerlikler incelenmiştir. Ayrıca, bireylerin cinsiyet eşitliği hakkındaki bilgi düzeyleri ile sivil toplum örgütlerine üye olma istekleri ve katılımları arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmaktadır. Çalışma içerisinde yer alan katılımcılardan on kişi sivil toplum kuruluşlarında, yirmi altı kişi ise kurumsal örgütlerde çalışmaktadır. Araştırma, algılanan cinsiyet eşitsizliğinin sivil toplum örgütlerinde kadınların rolünü etkileyip etkilemediğini ve demografik özelliklerin (cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni hali, hane gelir durumu, çocukluğunu geçirdiği coğrafi bölge, eşinin mesleği gibi) sivil toplum örgütleri hakkındaki bilgi düzeyleri, üyelik istekleri ve talepleri açısından farklılık gösterip göstermediğini incelemektedir. Katılımcıların çoğunluğu, cinsiyet ayrımını hissettiklerini ve kadınların yönetim pozisyonlarında karşılaştıkları engelleri ifade etmiştir. Bu bulgular, iş hayatında cinsiyet eşitliği için daha fazla çalışmanın gerekliliğini göstermektedir. Sivil toplum örgütlerindeki kadın yöneticiler ile kurumsal örgütlerde rol alan kadın yöneticilerin cevapları yönetim pozisyonlarında cinsiyet ayrımı, pozitif ve negatif ayrımcılık, kadınların üst düzey yönetim pozisyonuna yükselmesini engelleyen faktörler, cinsiyetin mesleki hayatta ilerleme sürecindeki etkisi, toplumsal cinsiyet rolleri ve toplumsal cinsiyet konusundaki ilerleme başlıklarında farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines why women are less likely to hold management positions in corporate organizations and why this situation is different in civil society organizations. It also investigates the relationship between individuals' level of knowledge about gender equality and their willingness and participation in civil society organizations. This research uses semi-structured interview method, which is one of the qualitative research methods. Ten of the participants in the study work in non-governmental organizations and twenty-six work in corporate organizations. The study examines whether perceived gender inequality affects the role of women in civil society organizations and whether demographic characteristics (gender, age, educational status, marital status, household income, geographical region where they spent their childhood, spouse's occupation) differ in terms of their level of knowledge about civil society organizations, their membership requests and demands. The majority of participants reported feeling gender discrimination and the obstacles women face in management positions. These findings show that more work is needed for gender equality in business life. The answers of women managers in civil society organizations and women managers in corporate organizations differ under the headings of gender discrimination in management positions, positive and negative discrimination, factors preventing women from rising to senior management positions, the impact of gender on professional advancement, gender roles, and progress in gender issues.