Leskofçalı Gâlib Divanı'nın bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
Contextual index and functional dictionary of Leskofçali Galib's Divan
- Tez No: 826610
- Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 649
Özet
Çalışmamızda, Klasik Türk edebiyatının 19. yüzyıldaki en önemli temsilcilerinden Leskofçalı Gâlib'in Dîvân'ının bağlamlı dizinini ve işlevsel sözlüğünü hazırladık. Amacımız, Leskofçalı Gâlib Dîvânı'nda kullanılan kelimelerin ve kelime gruplarının anlamlarını tespit etmektir. Ayrıca TEBDİZ projesiyle hedeflenen tarihsel sözlüğün gelişmesine katkı sağlamaktır. Bir sözcüğün tam olarak anlamı metnin bağlamı içinde anlaşılır. Biz de bu çalışmamızda, Leskofçalı Gâlib Dîvânı'nda geçen tüm kelimelerin anlamını bağlam içinde belirledik. Bununla birlikte bir araya gelerek kelime grubu oluşturan sözcükleri tespit ettik. Çalışmamızda, Leskofçalı Gâlib Bey'in şiirlerinin Klasik Türk edebiyatının çoğu özelliğini devam ettirirken yer yer sözcüklere farklı anlamlar da yüklediğini gördük. Bu şekilde hem 19. yüzyılda Klasik Türk edebiyatının durumu hakkında hem de Leskofçalı Gâlib Dîvânı'nın anlam dünyası ve dil özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olduk.
Özet (Çeviri)
In our study, we prepared the contextual index and functional dictionary of the Divan of Leskofçalı Galib, one of the most important representatives of Classical Turkish literature in the 19th century. Our aim is to determine the meanings of the words and word groups used in the Leskofçalı Galib Divan. In addition, to contribute to the development of the historical dictionary targeted with the TEBDİZ project. The exact meaning of a word is understood in the context of the text. In this study, we determined the meaning of all the words in the Leskofçalı Galib Divan, in context. In addition, we identified the words that came together and formed a group of words. In our study, we have seen that while the poems of Leskofçalı Gâlib Bey continue most of the features of Classical Turkish literature, he also adds different meanings to words from time to time. In this way, we got information both about the situation of Classical Turkish literature in the 19th century and about the semantic world and language features of the Leskofçalı Galib Divan.