İbnülemin Mahmud Kemâl İnal'ın divan neşirleri
Ibnülemin Mahmud Kemal İnal's divan publications
  1. Tez No: 423668
  2. Yazar: YASİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Âsâr-ı Müfîde Kütüphanesi, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerindeki önemli yayın hamlelerinden birisidir. Bu yayın faaliyeti eski eserlerin yayınını üstlenmek ve kaybolmalarını önlemek amacıyla 1915-1917 yılları arasında Maârif Nâzırı Şükrü Beyin gayretleriyle gerçekleşmiştir. Bu sayede, savaşın devleti içine düşürdüğü zor şartlara rağmen belli başlı eserlerin yayınlanması ve okuyuculara ulaştırılması mümkün olabilmiştir. Yayınlanan eserler arasında yeni edebî anlayışa mensup ediplerin kitapları olduğu gibi klasik edebiyatımıza ait divanlarımız da bulunmaktadır. Bu çerçevede Şeyhülislâm Yahyâ, Lekofçalı Gâlib Bey ve Hersekli Ârif Hikmet'e ait divanlar İbnülemin Mahmud Kemâl İnal tarafından yayına hazırlanmıştır. Tezimiz söz konusu şairlere ait divanları ve mukaddimelerini konu almaktadır. Yayınların metin tenkidi ve edebî tenkit açılarından incelenmesi; yazarın divan neşirlerinde takip ettiği yol, biyografik çalışmalarıyla divan neşirlerinde kullandığı üslûp ve teknik çalışmamızın kapsamı içerisindedir.
Özet (Çeviri)
Asar-ı Müfide Library is one of the most important publications in the late Ottoman period moves. Between the years 1915-1917, with the aim of preventing them from being lost and undertake the publication of antiquities was achieved by Minister of Education Şükrü Bey's efforts.Thus,it made possible that the state's major works published and conveyed to the readers despite difficult conditions in the government caused by war. As well as new literary understanding's member scholars' books in the literary published works,it is also available in our understanding of our classical literatüre divans. In this context, divans of Şeyhülislam Yahya, Leskofçalı Galib, Hersekli Arif Hikmet has been prepared for publication by İbnülemin Mahmud Kemal İnal. Our thesis is the subject of relating to divans and prefaces as mentioned poets. Examining the terms of the publication of textual criticism and literary criticism; path followed by the author's divan publications and the styles and techniques in divan publications that he used with his biographic works fell under in our study.